Sąd Rejestrowy odrzucił wniosek ET o przywrócenie zapisów w rejestrze PTC

Internet Securities
opublikowano: 28-02-2005, 19:08

Sąd Rejestrowy nie zgodził się dokonać ponownych zmian w rejestrze sądowym Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), w wyniku poniedziałkowego wniosku złożonego przez popierany przez Elektrim Telekomunikacja (ET) zarząd PTC, by zmianę przeprowadzić ex officio, dowiedziała się w poniedziałek agencja ISB od prawników Elektrimu Telekomunikacja.

Sąd Rejestrowy nie zgodził się dokonać ponownych zmian w rejestrze sądowym Polskiej Telefonii Cyfrowej (PTC), w wyniku poniedziałkowego wniosku złożonego przez popierany przez Elektrim Telekomunikacja (ET) zarząd PTC, by zmianę przeprowadzić ex officio, dowiedziała się w poniedziałek agencja ISB od prawników Elektrimu Telekomunikacja.

ET chciał, by sąd przywrócił w rejestrze zapis, wedle którego ET byłby 48-procentowym udziałowcem PTC.

„Przewodnicząca XIX wydziału Sadu Rejestrowego, sędzia Dorota Bugajna-Sporczyk, odmówiła w poniedziałek ponownego dokonania zmian w rejestrze sądowym PTC – na wniosek zarządu kierowanego przez Bogusława Kułakowskiego - z niewiadomych przyczyn” – poinformowali ISB prawnicy ET, pragnący zachować anonimowość.

„Poprosiliśmy, aby sąd dokonał tego ex officio, podobnie jak wcześniej w przypadku Elektrimu SA. Sąd po prostu odmówił zajmowania się tym dossier, zalecając normalną ścieżkę odwoławczą” – dodał prawnik.

Vivendi Universal zapłaciło od 1999 roku Elektrimowi blisko 2 mld euro za przekazanie udziałów PTC do Elektrimu Telekomunikacja. W 1999 roku Francuzi zainwestowali w Polsce 1,2 mld euro, a dwa lata później kolejne 600 mln euro.

Według Zygmunta Solorza-Żaka, szefa rady nadzorczej Elektrimu SA, Francuzi zainwestowali te pieniądze przy świadomości ryzyka, jakie niesie za sobą arbitraż wszczęty przed pięciu laty przez DT. Niemiecka spółka kwestionowała od początku transfer udziałów PTC do ET. W momencie wszczęcia arbitrażu Elektrim współdziałał z Vivendi.

Wcześniej w poniedziałek Elektrim Telekomunikacja (ET), kontrolowana przez francuski koncern Vivendi Universal (51%), poinformowała media, że wystąpiła z zawiadomieniem do prokuratury, iż zmiany dokonane w rejestrze wspólników PTC – na wniosek Elektrimu i Deutsche Telekom (DT) – zostały dokonane w oparciu o sfałszowane dokumenty oraz w braku poszanowaniu prawa.

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy dokonał w nocy z czwartku na piątek zmian w rejestrze przedsiębiorców PTC, polegających m.in. na wykreśleniu Elektrimu Telekomunikacja i wpisaniu na jego miejsce Elektrimu jako posiadacza 48% udziałów w operatorze sieci Era i Heyah. Zarząd PTC, kierowany przez Kułakowskiego, nie zaakceptował tych zmian, podobnie jak popierający go zarząd Elektrimu Telekomunikacja.

Decyzję podpisał wiceprzewodniczący XIX wydziału Sądu Rejonowego sędzia Andrzej Góraj, który obecnie przebywa na urlopie. 30 grudnia 2004 roku ten sam sędzia podpisał się pod orzeczeniem, wydanym na wniosek ET – zakazującym dokonywania wpisów w rejestrze PTC.

Struktura udziałowców PTC przed zmianami wprowadzonymi przez sąd wyglądała następująco: Elektrim Telekomunikacja – 47,9998% udziałów, T-Mobile Deutschland GmbH – 22,5% udziałów, MediaOne International BV – 22,5% udziałów, Polpager Sp. z o.o. – 4,0% udziałów, CARCOM Warszawa Sp. z o.o. – 1,9% udziałów, Elektrim Autoinwest SA – 1,1% udziałów, Elektrim SA – 0,0002% udziałów.

Polskę i Francję obowiązuje umowa międzynarodowa o wzajemnej ochronie inwestycji.

Monika Romaniuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane