Sąd: umorzenie sprawy ukarania Balcerowicza wynikało z wyroku TK

(Tadeusz Stasiuk)
02-10-2006, 15:43

TK uznał, że NBP i jego prezes nie podlegają kontroli Sejmu. Na to powołał się sąd ws. kary dla Balcerowicza.

Umorzenie sprawy dotyczącej ukarania prezesa Narodowego Banku Polskiego Leszka Balcerowicza grzywną za niestawienie się przed sejmową komisją śledczą wynika z orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał m.in., że NBP i jego prezes nie podlegają kontroli Sejmu - uzasadnił w poniedziałek sąd.

W uzasadnieniu postanowienia przewodniczący składu sędziowskiego Rajmund Chajneta podkreślił, że do wyroku Trybunału Konstytucyjnego komisja śledcza ds. banku i nadzoru bankowego, działała w ramach umocowań nadanych jej przez Sejm i "domniemania jej legalności". Trybunał orzekł jednak niekonstytucyjność sejmowej uchwały w zakresie działania komisji, co oznaczało, że nie mogła ona ani wezwać prezesa NBP, ani wnioskować o jego ukaranie.

Adwokat Balcerowicza Tomasz Zimny podkreślił po ogłoszeniu postanowienia sądu, że ma satysfakcję, iż "prawo jest w Polsce w dalszym ciągu prawem". (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sąd: umorzenie sprawy ukarania Balcerowicza wynikało z wyroku TK