Czytasz dzięki

Sąd uniewinnił Winieckiego

DI, PAP
opublikowano: 15-02-2013, 09:49

Sprawa za zniesławienie byłego prezesa NBP Sławomira Skrzypka przez członka Rady Polityki Pieniężnej prof. Jana Winieckiego została w piątek umorzona przez sąd drugiej instancji. Sąd uchylił wcześniejszy wyrok skazujący go na karę grzywny.

Proces z prywatnego aktu oskarżenia wytoczył ekonomiście w 2008 r. Sławomir Skrzypek, nieżyjący już prezes NBP. Skrzypek zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem; wdowa po nim zdecydowała o kontynuowaniu procesu i występowała w imieniu zmarłego męża.

Zobacz więcej

fot. Puls Biznesu_Grzegorz Kawecki

W lipcu 2012 roku Sąd Rejonowy w Poznaniu uznał, że Winiecki pomówił w felietonie z 2007 roku ówczesnego prezesa NBP Sławomira Skrzypka. Winiecki miał zapłacić 10 tys. zł grzywny i 15 tys. zł nawiązki na rzecz Caritas Polska.

W 2007 r. w swoim felietonie opublikowanym m.in. w Głosie Wielkopolskim oraz w internecie Winiecki napisał m.in., że Skrzypek nie ma kompetencji do sprawowania funkcji szefa NBP: nie zna ekonomii i języków. Z felietonu wynikało też, że nie ma on dyplomu MBA Uniwersytetu Wisconsin-La Crosse w USA, a jedynie przeszedł tam szkolenie dla pracowników administracji publicznej.

Sąd odwoławczy podzielił rozumowanie sądu rejonowego, że osoba aspirująca do tak wysokiej funkcji publicznej jak stanowisko prezesa NBP, musi liczyć się z ostrą, czasami niesprawiedliwą oceną.

„Nawet jak krytyka jest najbardziej niesprawiedliwa, to nie stanowi ona pomówienia” – powiedział, uzasadniając piątkowy wyrok, sędzia Leszek Matuszewski z Sądu Okręgowego w Poznaniu.

Według sądu stopień społecznej szkodliwości zachowania Winieckiego jest znikomy i dlatego sprawa została umorzona.

W przypadku wyroku skazującego, Winiecki musiałby odejść z RPP. Ekonomista reprezentuje w organie odpowiedzialnym za prowadzenie polityki pieniężnej i stóp procentowych jastrzębie skrzydło.

Na głosowaniach RPP, w których brał udział, zwykle opowiadał się za restrykcyjną polityką pieniężną. Na 9 wniosków o obniżki stóp procentowych 7-krotnie głosował przeciw, a tylko 2-krotnie był za. Na 6 wniosków o podwyżki stóp 4-krotnie był za, a tylko 2-krotnie przeciw.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane