Sąd wznowił proces w sprawie upadłości Banku Staropolskiego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-01-2006, 11:06

Poznański sąd rejonowy wznowił w czwartek proces 10 osób oskarżonych o doprowadzenie do upadłości Banku Staropolskiego. Główny oskarżony, znany poznański biznesmen i były szef rady nadzorczej banku - Piotr B. doprowadzony został na rozprawę z poznańskiego aresztu.

Poznański sąd rejonowy wznowił w czwartek proces 10 osób oskarżonych o doprowadzenie do upadłości Banku Staropolskiego. Główny oskarżony, znany poznański biznesmen i były szef rady nadzorczej banku - Piotr B. doprowadzony został na rozprawę z poznańskiego aresztu.

Do czasu aresztowania B. odpowiadał z wolnej stopy. Nie wiadomo na razie, czy będzie on zeznawał w czwartek. Zeznaje inny oskarżony, a obrona i oskarżenie przewidują, że może to potrwać kilka godzin.

Piotra B. zatrzymali 8 grudnia ubiegłego roku funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w związku ze sprawą wystawienia przez niego podrobionych weksli, za co grozi do 25 lat więzienia. Stołeczny sąd aresztował go wtedy tymczasowo na trzy miesiące. W związku z toczącym się procesem w sprawie upadłości Banku Staropolskiego, przewieziono go ostatnio z aresztu warszawskiego do poznańskiego.

Według aktu oskarżenia, Piotr B. jako przewodniczący rady nadzorczej banku miał wydawać polecenia, w wyniku których pozostali oskarżeni m.in. doprowadzili do przelania na konta jednego z ukraińskich banków ponad 600 mln zł. Większość tych pieniędzy pochodziła z przyjętych za pośrednictwem współpracującego z Bankiem Staropolskim Invest Banku lokat na zakup samochodów. Działania te miały doprowadzić do upadku Banku Staropolskiego.

Sąd Okręgowy w Poznaniu ogłosił upadłość tego banku 11 lutego 2000 r., niespełna miesiąc po zawieszeniu jego działalności przez Komisję Nadzoru Bankowego. Bank Staropolski miał, według stanu na 12 stycznia 2000 r., lukę w bilansie w wysokości 473,76 mln zł. Upadłość nastąpiła na mocy prawa bankowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane