Sąd: zawieszenie rejestracji znaku jest dopuszczalne

Joanna Barańska
opublikowano: 22-11-2005, 00:00

Niemiecki producent najpierw zgłosił markę do rejestracji, a teraz chce zawieszenia postępowania rejestracyjnego. Z powodu Portugalczyków.

Zott chce objąć ochroną markę Monti dla czekolady i wyrobów czekoladopodobnych. Niemiecka spółka zgłosiła ją do rejestracji w lutym 2003 r. Półtora roku później zwróciła się do Urzędu Patentowego (UP), by ten zawiesił rozpatrywanie sprawy.

Akcja Desimo

Istnieje przepis, który pozwala na zawieszenie postępowania, jeśli wpływ na wynik miałoby rozstrzygnięcie innej sprawy przez inny organ administracyjny lub sąd. Dla Zotta taką inną sprawą stała się rejestracja marki, również Monti, zgłoszonej wcześniej przez portugalską firmę Desimo dla orzeszków w czekoladzie i słodyczy.

— Jeśli Desimo zarejestruje znak towarowy podobny do tego, o jaki my się ubiegamy, będzie to miało wpływ na naszą dalszą strategię. Może zmienimy nasz znak, a może zaczniemy rozmowy z Desimo w sprawie odkupienia go — tłumaczy Beata Wojtkowska, rzecznik patentowy Zotta.

UP jednak uznał, że nic nie stoi na przeszkodzie badaniu marek Zotta i Desimy równolegle i odmówił zawieszenia postępowania. Co więcej, uznał, że uwzględnienie wniosku Zotta spowodowałoby zablokowanie znaku Monti dla wszystkich innych chętnych.

— Takie postępowanie zawiesza się na trzy lata, a odwieszenie go może nastąpić tylko na wniosek zainteresowanego. To mogłoby zablokować inne sprawy, więc byłoby niezgodne z zasadami współżycia społecznego — tłumaczą przedstawiciele UP.

Decyzja zbyt skrótowo

Sprawa zawieszenia trafiła wczoraj do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, a ten uchylił odmowne postanowienie UP.

— W doktrynie postuluje się odchodzenie od przesłanki zagrożenia interesu społecznego. Zresztą, gdyby nawet ją uznać, zagrożenie to musi być aktualne i rzeczywiste, a nie potencjalne. Tego UP nie udowodnił, potraktował problem skrótowo, ogólnie i bez nakierowania na konkretną sprawę — stwierdziła sędzia Olga Żurawska-Matusiak.

Teraz UP przeprowadzi postępowanie w sprawie zawieszenia postępowania, a następnie być może — w zależności od wyniku — będzie kontynuował rejestrację marek Monti dla Zotta i Desimy. Chyba że złoży kasację od wczorajszego wyroku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy