Sądy 24-godzinne - będą zmiany

IAR, PAL
opublikowano: 28-04-2008, 09:14

Specjalny zespół Ministerstwa Sprawiedliwości działający pod kierownictwem profesora Andrzeja Zolla przygotował nowelizację Kodeksu Karnego. Dziennik "Polska" dotarł do propozycji, które zostaną przedstawione Radzie Ministrów. Najpoważniejsze zmiany dotyczą sądów 24-godzinnych.

Minister Zbigniew Ćwiąkalski chce wprowadzić nowe procedury, które pozwolą na oszczędności. Nie będzie już przymusowych aresztów dla pijanych kierowców oraz konieczności osądzenia ich w ciągu doby. Zamiast tego kierowca złapany na podwójnym gazie będzie mógł wytrzeźwieć w domu, a w ciągu 3 dni dostanie wezwanie do sądu.

Zmiany dotyczą również odpowiedzialnośc za umieszczanie, rozpowszechnianie i posiadanie intymnych zdjęć i filmów. Teraz za utrwalanie filmów i zdjęć intymnych bez zgody ich bohatera będzie grozić do 5 lat więzienia. Kara ma spotkać nie tylko osoby, kótre utrwaliły na przykład film. Na 3 lata za kraty trafić będzie można nawet za samo posiadanie lub rozpowszechnianie wstydliwych zdjęć albo filmików zrobionych komórką. Prokuratura nie będzie jednak ścigała tego z urzędu, a dopiero, gdy otrzymają zawiadomienie.

Zespół proponuje również zmianę podejścia do osób poszkodowanych, które w obronie własnej śmiertelnie zraniły napastnika. Taka osoba nie będzie już musiała stawać przed sądem. Sprawę będzie mógł ocenić i umożyć prokurator. Dodatkowo ofiary przestępstw już podczas procesu karnego będa mogły domagać się od oskarżonego pełnego odszkodowania za poniesione straty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR, PAL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sądy 24-godzinne - będą zmiany