Sądy rejonowe bliżej przedsiębiorców

Albert Stawiszyński
opublikowano: 03-02-2005, 00:00

Od soboty sprawy gospodarcze wartości do 100 tys. zł będą trafiały do sądów rejonowych.

5 lutego 2005 r. wejdzie w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego (DzU z 2004 r., nr 172, poz. 1804). Wprowadza ona kilka istotnych zmian, m.in. w zakresie właściwości sądów. I tak sprawy gospodarcze, czyli ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, będą rozstrzygały sądy rejonowe, o ile wartość przedmiotu sporu nie przekroczy 100 tys. zł.

Powyżej tego progu trafią one do sądu okręgowego. Obecnie rozstrzygają one takie sprawy, gdy wartość przedmiotu sporu jest większa niż 30 tys. zł.

Z takiej zmiany zadowoleni są pytani przez nas przedsiębiorcy.

— Nowe rozwiązanie powinno wpłynąć na skrócenie czasu trwania procesów. Przeniesienie wielu spraw gospodarczych do sądów rejonowych spowoduje, że znaczna ich część, którą dotychczas rozpatrywały nieliczne sądy okręgowe, zostanie rozdzielona pomiędzy liczniejsze sądy rejonowe — mówi Arkadiusz Rutkowski, pełnomocnik firmy PPHU Rutkowski, producenta opakowań drewnianych.

Dodaje, że w wyniku tej zmiany nie będzie już konieczne dojeżdżanie do odległych sądów okręgowych, w byłych lub obecnych miastach wojewódzkich.

Nowela inaczej reguluje też zasady żądania od dłużnika złożenia oświadczenia o stanie majątku.

— Wierzyciel będzie mógł żądać od dłużnika wyjawienia majątku już w sytuacji, gdy wartość zajętego majątku wskazuje na małe szanse zaspokojenia egzekwowanej należności. Dotychczas było to możliwe w przypadku, gdy wierzyciel wykazał, że na skutek prowadzonej egzekucji jego roszczenia nie zostały w pełni zaspokojone — wyjaśnia Marcin Jaworski, prawnik z kancelarii Tomczak i Partnerzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu