Sądź się tam, gdzie serwer

Joanna Barańska
26-07-2005, 00:00

Klient aukcji internetowej nie może kwestionować jej regulaminu, jeśli serwery portalu są poza granicami Polski.

Cezary Ossowski, użytkownik serwisu aukcje24.pl, zakwestionował część regulaminu. Nie podobało mu się, że z ważnych przyczyn portal może usunąć użytkownika, nie odpowiadając za straty z przyczyn technicznych ani za roszczenia za omyłkowe zamknięcie konta.

Użytkownik aukcji wniósł pozew do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) o uznanie zapisów za tzw. klauzule niedozwolone i ich zakazanie. Takie klauzule dotyczą jednak umów między konsumentem a usługodawcą.

— Mamy wątpliwość, czy w ogóle można mówić o umowie — zaznacza Jerzy Skrzypowski, radca prawny spółki QXL Ricardo, właściciela serwisu, znanej też ze sporu o własność allegro.pl.

Jego zdaniem, umowa zawierana jest między sprzedającym i kupującym, a QXL nie jest jej stroną.

— QXL jest w tym przypadku jak właściciel placu targowego. Udostępnia miejsce handlującym, czyli serwer. Do zawarcia umowy ze strony spółki dochodzi wtedy, kiedy aukcja jest finalizowana i sprzedający płaci QXL „placowe” — wyjaśnia mecenas Jerzy Skrzypowski.

Tymczasem Cezary Ossowski nie sprzedawał niczego w serwisie. SOKiK odrzucił jego pozew, ale z innych przyczyn. Zdaniem sędziego Andrzeja Turlińskiego, sprawa nie podlega jurysdykcji polskiego sądu.

— Kodeks postępowania cywilnego mówi, że sprawy rozpatruje polski sąd, jeśli dotyczą zobowiązania, które powstało lub ma być wykonane w Polsce. W tym przypadku zobowiązanie, czyli udostępnienie serwera, powstało w momencie jego użycia, a serwer znajduje się we Francji — uzasadnia sędzia.

Zaznaczył, że rozstrzygnięcie mogłoby wyglądać inaczej, gdyby regulamin zakwestionował ktoś sprzedający towary na aukcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Barańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sądź się tam, gdzie serwer