Safjan: Orzeczenia TK nie przekładają się na zmianę prawa

Polska Agencja Prasowa SA
04-04-2005, 17:11

Często zdarza się, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK) o niezgodności danego przepisu z konstytucją nie przekładają się na zmianę tego przepisu. Inicjatywa ustawodawcza jest podejmowana zbyt późno - uważa prezes Trybunału Marek Safjan.

Często zdarza się, że orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK) o niezgodności danego przepisu z konstytucją nie przekładają się na zmianę tego przepisu. Inicjatywa ustawodawcza jest podejmowana zbyt późno - uważa prezes Trybunału Marek Safjan.

"Mam czasami wrażenie, że Trybunał Konstytucyjny działa wirtualnie. Z decyzji nie wynikają żadne rezultaty. To prawdziwa tragedia w państwie prawa, bo oznacza utrzymywanie stanu niezgodnego z konstytucją" - powiedział w poniedziałek na spotkaniu z dziennikarzami prezes Trybunału Marek Safjan.

Według niego, jeśli Trybunał stwierdzi, że dany przepis jest niezgodny z konstytucją, przepis ten jest wyłączany z systemu prawnego. Wówczas ustawodawca ma w danym czasie obowiązek zastąpienia wadliwych przepisów nowymi regulacjami. Jednak często taki stan przeciąga się.

Podał przykład, że od ponad roku czeka na rozstrzygniecie kwestia dostępu do zawodów prawniczych. W lutym 2004 r. Trybunał orzekł o niekonstytucyjności przepisów prawa o adwokaturze, upoważniających izby adwokackie do ustalania maksymalnej liczby aplikantów. Orzekł także o niekonstytucyjności przepisów upoważniających Naczelną Radę Adwokacką i Krajową Radę Radców Prawnych do ustalania zasad konkursu na aplikację adwokacką lub radcowską.

Sędziowie uzasadniali wówczas, że przepisy te ograniczają wolność wyboru i wykonywania zawodu. Jednak mimo stwierdzenia ich niezgodności z konstytucją, dotychczas nie zostały uchwalone nowe regulacje, a aplikacje są nadal zamknięte.

Od 1998 r. czekają na zmianę zapisy ustawy o funduszu wczasów pracowniczych. Wówczas Trybunał uznał te przepisy za niezgodne z konstytucją w zakresie gospodarowania przejmowanym przez fundusz mieniem. "Od tej pory nic nie uczyniono, ten stan się utrzymuje" - powiedział Safjan. 

Ponadto zdarza się, że ustawodawca powtarza swoje błędy, jak np. ponowne uchwalenie w ustawie o ochronie praw lokatorów przepisów, które wcześniej Trybunał uznał za niekonstytucyjne. Chodzi o regulacje określające obowiązki wobec wynajmującego.

Według prezesa, taki stan jest winą zarówno Sejmu, jak też rządu, do którego w większości przypadków powinna należeć inicjatywa ustawodawcza.

Safjan podkreślił, że 2004 r. był czasem ważnych orzeczeń Trybunału. Przykładem jest uznanie za niezgodne z konstytucją niektórych przepisów ustawy o biopaliwach, w zakresie, w jakim naruszały prawo do informacji konsumenta. Z kolei przy uznaniu o niekonstytucyjności ustawy o Narodowym Funduszu Ochrony Zdrowia po raz pierwszy brano pod uwagę zasady funkcjonowania tej instytucji - to, czy zapewnia równy dostęp do opieki medycznej, a nie poszczególne przepisy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Safjan: Orzeczenia TK nie przekładają się na zmianę prawa