Safjan: potrzebne są pewne zmiany w konstytucji

(Tadeusz Stasiuk)
02-05-2006, 08:23

Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego uważa, że są potrzebne pewne zmiany w konstytucji, przedewszystkim wynikające z naszej integracji z Unią Europejską. Podkreślił jednak, że konstytucja z 1997 r. sprawdza się w praktyce.

Marek Safjan, prezes Trybunału Konstytucyjnego uważa, że są potrzebne pewne zmiany w konstytucji, przedewszystkim wynikające z naszej integracji z Unią Europejską. Podkreślił jednak, że konstytucja z 1997 r. sprawdza się w praktyce.

    "Trzeba lepiej określić relacje między Parlamentem Europejskim, czy strukturami unijnymi, a parlamentem polskim. Trzeba będzie na pewno zmienić konstytucję, kiedy przystąpimy - w co wierzę - do strefy euro" - powiedział Safjan we wtorek w radiowych "Sygnałach Dnia".

    Zaznaczył, że trzeba będzie prawdopodobnie doprecyzować regulacje, które dotyczą pierwszeństwa prawa wspólnotowego w stosunku do prawa krajowego.

    "Ona (konstytucja) może nie jest doskonała, bo takich aktów nie ma, ale jest dobrą podstawą dla tworzenia sprawnie funkcjonującego państwa; przede wszystkim dobrą podstawą do tego, aby tworzyć w Polsce kulturę konstytucyjną, opartą na idei ochrony praw podstawowych - praw i wolności jednostki" - powiedział Safjan. 

    Jak dodnosi PAP, jego zdaniem to, że dziś mamy w Polsce np. 200 skarg konstytucyjnych, wnoszonych przez obywateli, zmierzających do tego, żeby doprowadzić do zachowania gwarancji konstytucyjnej w praktyce funkcjonowania państwa, jest przejawem skuteczności konstytucji.

    "To, że konstytucja zaczęła być stosowana bezpośrednio, a nie jako akt dekoracyjny, sztuczny, pozorny, nieistniejący dla przeciętnego obywatela, jest wielkim sukcesem takiego właśnie sposobu funkcjonowania mechanizmu konstytucyjnego" - dodał prezes Trybunału.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Safjan: potrzebne są pewne zmiany w konstytucji