Czytasz dzięki

Sage zachęca do cyfryzacyjnego skoku

  • Materiał partnera
opublikowano: 18-10-2019, 09:42

24. miejsce na 28 klasyfikowanych krajów. Polska jest dziś jednym z najmniej dojrzałych cyfrowo członków Unii Europejskiej. Ten stan utrzymuje się od lat i nic nie wskazuje, by sytuacja miała diametralnie się poprawić. Chyba że więcej uwagi poświęcimy technologicznemu rozwoju firm z sektora MŚP.

Duża część polskiego PKB jest wytwarzana przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Nic dziwnego, że te firmy są uważane za sól gospodarki i motor napędzający PKB.

- Niestety, Polska znajduje się w ogonie krajów europejskich pod względem cyfryzacji przedsiębiorstw, także całej gospodarki. Sytuacja ta jest, w dużym stopniu, pochodną zbytniej ostrożności i swoistego konserwatyzmu małych i średnich firm względem nowych technologii – uważa Piotr Ciski, prezes zarządu Sage w Polsce.

Warunek rozwoju

W Polsce środowiska związane z biznesem – przedsiębiorcy, urzędnicy państwowi różnych szczebli itp. – wciąż zdają się nie doceniać znaczenia cyfryzacji i jej wpływu na rozwój współczesnej gospodarki.

- Martwimy się prognozami gospodarczymi dotyczącymi rynku pracy, skutków wzrostu płacy minimalnej, siłą polskiej waluty czy z dynamiką wzrostu PKB – czy ona się utrzyma, czy też wyhamuje. Jednak, jeśli chcemy rozwijać rynkową konkurencyjność to trzeba spoglądać, w jakim kierunku podąża proces cyfryzacji i to nie tylko w skali Polski, ale też w skali europejskiej, a nawet globalnej. Tym bardziej, że w małym i średnim biznesie w Polsce wzrasta ambicja, by wyjść poza granice kraju i rozwijać ekspansję zagraniczną. Nie sposób przekuć takich zamiarów w rzeczywistość bez uprzedniego rozpoznania sytuacji na rynkach, bez śledzenia tendencji ekonomicznych. Ale i to nie wystarczy. Biznes wtedy staje się dziś konkurencyjny, gdy jest zmieniany, optymalizowany i cyfryzowany – podkreśla Piotr Ciski.

Technologia, a rynek pracy

Również problemom wstępującym na rynku pracy można w znacznym stopniu zaradzić dzięki umiejętnemu wykorzystaniu rozwiązań technologicznych. Wzrost wynagrodzeń już jest obciążeniem dla biznesu, a jego wpływ na kondycję firm jeszcze będzie się nasilał. W związku z tym w firmach powstaje presja na szukanie optymalizacji dziedzinie finansów.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

- Trzeba więc znaleźć te obszary w firmie, które można poddać automatyzacji oraz procesy, które można realizować z pomocą narzędzi cyfrowych. Wyzwaniem obecnego czasu jest też tworzenie takich modeli działania gospodarczego, które dzięki zastosowaniu nowych technologii, będą optymalne i bardziej skuteczne, niż te funkcjonujące w przeszłości. Odpowiedzialność za stawienie czoła wyzwaniom wynikającym z aktualnej sytuacji spada w pierwszym rzędzie na zarządy i menedżerów – przekonuje Piotr Ciski.

Ważne decyzje

Sięgnięcie po narzędzia cyfrowe nieuchronnie wiąże się ze zmianami organizacyjnymi. Warto więc najpierw gruntownie przemyśleć kwestię doboru systemów, które najlepiej pomogą firmie i sprawdzą się w konkretnej branży. Po dokonaniu takiej analizy trzeba będzie znaleźć środki niezbędne do realizacji inwestycji, określić perspektywę czasową na pełną jej zmaterializowanie, a także z góry przewidzieć problemy, jakie w okresie inwestycyjnym mogą się pojawić i zawczasu ustalić sposoby radzenia sobie z nimi.

- Aby podejmować trafne decyzje potrzeba wiedzy. Chcemy pomóc polskim przedsiębiorcom, by przezwyciężyć cyfryzacyjną zapaść i zauważyć realne możliwości dokonania technologicznego skoku. Dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować pierwszy w Polsce Sage Summit „Ogólnopolski Kongres Biznesu: Biznes – Technologia – Prawo”, który odbędzie się we wtorek 29 października 2019 r. w Łodzi – mówi Piotr Ciski.

Na Kongresie wystąpią m.in. Witold Orłowski, Robert Korzeniowski, Aleksandra Przegalińska, Robert Korzeniowski, Sławomir Lachowski czy Sebastian Kotow. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Puls Biznesu. Przedstawiciele firm z sektora MŚP mogą jeszcze do 24 października skorzystać z darmowej rejestracji. 

(POL)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane