Salvador Dali do wzięcia

AR
opublikowano: 07-02-2018, 22:00

Dwa obrazy pędzla katalońskiego mistrza surrealizmu trafią w lutym na aukcję.

Zobacz więcej

Fot. SOTHEBY’S

Brytyjski Sotheby’s planuje licytację słynnych dzieł Salvadora Dalego, z których każde może być warte nawet 1,2-1,8 mln GBP. To będzie prawdziwa gratka dla koneserów, bo obrazy trafią na rynek po raz pierwszy.

— Dla takich obrazów wykonuję swój zawód. To tak, jakby je odkryć na nowo. Ich jakość to A plus, plus, plus… Kiedy na nie patrzysz, żeby oszacować ich cenę, czujesz, że spotkał cię niesamowity przywilej wystawienia takich klejnotów na rynek po raz pierwszy — mówi w wywiadzie z „The Guardian” Thomas Bompard, dyrektor aukcji impresjonizmu i sztuki współczesnej w Sotheby’s.

Oba obrazy, przepełnione dramaturgią, jak przystało na katalońskiego malarza, zostały namalowane dla argentyńskiej hrabiny w latach 30. XX w., znanej wśród francuskiej bohemy jako „Tota”. Przyjaźniła się nie tylko z Dalim, ale też np. z Picassem. Chodzi o obraz „Gradiva”, przedstawiający postać mitologicznej kobiety z powieści Wilhelma Jensena, oraz obraz „Maison Pour Érotomane” („Dom dla erotomana”) z zagadkową scenerią z koniem i samochodem wyłaniającymi się ze skały.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu