Salvini: minister finansów Tria ma realizować politykę koalicji

opublikowano: 15-10-2018, 06:53

Liderzy włoskiej populistycznej koalicji rządowej zwiększają presję na ministra finansów, który publicznie zakwestionował pomysł ratowania Alitalii.

Wicepremier Matteo Salvini, lider Ligi Północnej, powiedział w wywiadzie dla Il Messaggero, że minister finansów Giovanni Tria powinien stosować się do planu koalicji rządowej, w tym uzgodnionego kupna akcji borykającej się od lat z problemami finansowymi włoskiej linii lotniczej Alitalia. Podobne stanowisko zajął niedawno wicepremier Luigi Di Maio, lider Ruchu Pięciu Gwiazd.

Matteo Salvini
Zobacz więcej

Matteo Salvini fot. Bloomberg

Tria naraził im się tym, że podczas dorocznego spotkania Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego oświadczył iż to on decyduje na co idą publiczne pieniądze w reakcji na doniesienia, że Di Maio ogłosił inwestycję państwa w Alitalię.

Dziennik Il Messaggero napisał, że Tria odejdzie z rządu w styczniu, po przyjęciu budżetu, o który także spierał się z liderami rządzącej we Włoszech koalicji. Jako jego następcę wskazuje się profesorów ekonomii Gustavo Pigę lub Andreę Roventiniego albo wiceministra finansów Massimo Garavaglię.

Corriere della Sera twierdzi jednak, że Liga Północna nie chce odejścia ministra finansów.

Tymczasem spread obligacji 10-letnich Włoch i Niemiec wzrósł do najwyższej wartości od 5,5 lat i wynosi 308 pkt. bazowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu