Samar: Utrzymuje się spadek importu używanych aut

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-08-2005, 11:59

Utrzymuje się trend spadkowy w imporcie do Polski używanych samochodów. W lipcu tego roku sprowadzono ich ponad 71 tys., o 11,9 proc. mniej niż w czerwcu - podał w poniedziałek instytut Samar.

Utrzymuje się trend spadkowy w imporcie do Polski używanych samochodów. W lipcu tego roku sprowadzono ich ponad 71 tys., o 11,9 proc. mniej niż w czerwcu - podał w poniedziałek instytut Samar.

    Od początku tego roku sprowadzono do Polski 511 tys. 338 używanych aut, w tym 98 proc. z krajów UniiEuropejskiej. Nieco mniejszy jest import samochodów najstarszych, eksploatowanych dłużej niż 10 lat - w lipcu ich udział w imporcie ogółem wyniósł 66,5 proc., wobec 67,6 proc. w czerwcu.

    Szacowana średnia wartość sprowadzonego do Polski samochodu używanego wyniosła po siedmiu miesiącach bieżącego roku 1 tys. 891 zł - podał Samar.

    Najpopularniejszą grupę wśród sprowadzanych w lipcu samochodów używanych stanowią auta wyprodukowane w latach 90., a ich udział w całości importu przekroczył poziom 83 proc.

    Największym zainteresowaniem cieszyły się samochody wyprodukowane w 1992 roku. Ich udział w ogólnej liczbie sprowadzonych od początku roku do Polski aut wyniósł prawie 13 proc.

    Najwięcej sprowadzanych do Polski samochodów używanych to auta marki Volkswagen. Dalsze miejsca w kolejności zajmują: Opel, Ford, Audi, Renault, BMW, Mercedes,  Seat, Nissan, a pierwszą dziesiątkę zamyka Peugeot.

    Najwięcej samochodów używanych zarejestrowano w Poznaniu - w lipcu 11 tys. 65 egzemplarzy, natomiast od początku roku 79 tys. 665. Na drugim miejscu znalazł się Kraków, gdzie w lipcu zarejestrowano 7 tys. 86 takich aut (52 tys. 128 od początku roku).

    Na trzecim miejscu znalazły się Katowice - 6 tys. 731 samochodów używanych zarejestrowanych w lipcu (44 tys. 525 sztuk od początku roku). Najmniej - 1 tys. 596 używanych aut - zarejestrowano w ubiegłym miesiącu w Białymstoku (11 tys. 571 sztuk od początku roku) - wynika z badań Samaru.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane