Samar: W III wyprodukowano w Polsce 44,8 tys. aut osobowych

Polska Agencja Prasowa SA
22-04-2005, 18:56

W marcu tego roku wyprodukowano w Polsce 44 tys. 799 aut osobowych, o ponad 5 proc. więcej niż w lutym, ale o 10 proc. mniej niż w marcu 2004 r., który był rekordowy pod względem wyprodukowanych samochodów - podał w piątek instytut Samar.

W marcu tego roku wyprodukowano w Polsce 44 tys. 799 aut osobowych, o ponad 5 proc. więcej niż w lutym, ale o 10 proc. mniej niż w marcu 2004 r., który był rekordowy pod względem wyprodukowanych samochodów - podał w piątek instytut Samar.

    Wyniki te są zasługą dużego popytu na wytwarzane w Polsce auta za granicą, głównie w Europie Zachodniej. Z prawie 45 tys. wyprodukowanych w marcu samochodów 42 tys. 624 auta, czyli ponad 92 proc., znalazło nabywców poza granicami Polski - czytamy w komunikacie Samaru.

    Największym polskim producentem jest Fiat. Jego udział w produkcji całkowitej samochodów osobowych w marcu tego roku wyniósł 50,2 proc. Drugą pozycję z wynikiem 24,71 proc. zajmueje Opel. Trzecie miejsce przypadło Volkswagenowi - 18 proc.

    Po trzech miesiącach tego roku liderem wśród produkowanych w Polsce modeli jest Fiat Panda. Jego udział w produkcji samochodów osobowych wyniósł po trzech miesiącach prawie 45 proc. Na drugiej pozycji jest Opel Astra z 15 proc. udziałem. Tuż za nim znajduje się Volkswagen Caddy - 11,5 proc. i Opel Agila - 9 proc. Dalsze miejsca zajmują: Fiat Seicento - 6 proc., FSO Lanos - 6  proc., VW Transporter - 4 proc. oraz FSO Matiz - 0,3 proc.

    W marcu wyprodukowano w Polsce 7 tys. 456 pojazdów dostawczych, o 5,37 proc. mniej w stosunku do marca roku ubiegłego i 5,7 proc. mniej niż w lutym br. I tu ponad 90 proc. produkcji wysyłane jest na eksport.

    Wysoki popyt jest w szczególności na auta Volkswagena, który w marcowej produkcji całkowitej zdobył udział w rynku w wysokości 84,8 proc. Na drugiej pozycji znajduje się Fiat z udziałem 13,3 proc.

    Największym zainteresowaniem klientów, zarówno na rynku polskim, jak i za granicą, cieszy się VW Caddy. Jego udział w produkcji wynosi prawie 63 proc. Tuż za nim znajduje się drugi model VW - Transporter z udziałem blisko 20 proc. Na trzeciej pozycji jest Fiat Panda Van - 11,4 proc. udziału w rynku. 

   Jeżeli jednak wziąć pod uwagę całość produkcji, tzn. łącznie zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, to VW ustępuje tylko Fiatowi. Trzeci jest Opel, a na pozycji czwartej znajduje się FSO z udziałem 7,1 proc. Udział firmy Intrall, producenta samochodów Honker, wynosi 0,03 proc. - podał Samar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Samar: W III wyprodukowano w Polsce 44,8 tys. aut osobowych