Samoobrona chce koalicji z PiS; PSL nie wejdzie do koalicji z PiS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-10-2005, 17:56

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper powiedział w czwartek PAP, że chce utworzenia koalicji rządowej z PiS. "Programy mamy zbieżne i jeśli PiS przestanie się boczyć na Samoobronę, to jest szansa na powstanie takiej koalicji" - ocenił. Możliwość koalicji z PiS wyklucza natomiast PSL.

Przewodniczący Samoobrony Andrzej Lepper powiedział w czwartek PAP, że chce utworzenia koalicji rządowej z PiS. "Programy mamy zbieżne i jeśli PiS przestanie się boczyć na Samoobronę, to jest szansa na powstanie takiej koalicji" - ocenił. Możliwość koalicji z PiS wyklucza natomiast PSL.

    "Jesteśmy gotowi współodpowiadać za kraj, ale na zasadach współrządzenia. Czekamy na ruch PiS, bo to od nich zależy skład koalicji" - powiedział Lepper. Jego zdaniem, programy PiS i Samoobrony są "w dużej mierze" zbieżne, i dlatego - jak ocenił -  byłaby to "najbardziej sensowna programowo koalicja".

    Lepper powiedział też, że Samoobrona może "na jakiś czas" poprzeć ewentualny mniejszościowy rząd PiS. Zaznaczył jednak, że o poparciu, bądź nie takiego gabinetu, zdecyduje program, jaki przedstawi Prawo i Sprawiedliwość. "Taki rząd musi proponować rozwiązania zgodne z programem Samoobrony" - podkreślił.

    Zaznaczył, że Samoobrona poprze rząd mniejszościowy PiS, gdy będzie miała pewność, iż ten rząd wprowadzi minimum socjalne, zwolni emerytów z podatków, zmieni ustawę o NBP oraz wprowadzi zasiłek dla osób, które nie z własnej winy nie mają pracy.

    Lepper podkreślił jednak, że rząd mniejszościowy PiS na "dłuższą metę" jest złym rozwiązaniem. 

    Koalicję z PiS wyklucza natomiast Polskie Stronnictwo Ludowe. Wiceprezes Stronnictwa Jan Bury powiedział PAP, że "absolutnie nie wchodzi w grę" koalicja rządowa PSL z PiS. Zapewnił też, że nie było żadnych rozmów w tej sprawie z politykami Prawa i Sprawiedliwości.

    Bury przyznał jednocześnie, że możliwe jest poparcie PSL dla ewentualnego rządu mniejszościowego PiS, ale - jak zaznaczył -  "pod pewnymi warunkami". Jak dodał, nie zapadła jeszcze decyzja PSL w tej sprawie - może ją podjąć tylko Naczelny Komitet Wykonawczy partii.

    "To bardzo istotna decyzja, ale przecież jakiś rząd powstać musi" - powiedział Bury. A - jak dodał - w programie PiS jest kilka kwestii, które "interesują" PSL,  np. paliwo rolnicze, KRUS, rozliczenie afer".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane