Samoobrona chce użyć rezerw walutowych do zwiększenia inwestycji gmin

Internet Securities
opublikowano: 17-02-2006, 10:45

Samoobrona chce zaproponować – w ramach paktu stabilizacyjnego – użycie rezerw walutowych Narodowego Banku Polskiego (NBP), wynoszących obecnie 32,4 mld euro, do finansowania inwestycji gmin, m.in. poprzez pomoc w uzyskiwaniu środków unijnych.

Samoobrona chce zaproponować – w ramach paktu stabilizacyjnego – użycie rezerw walutowych Narodowego Banku Polskiego (NBP), wynoszących obecnie 32,4 mld euro, do finansowania inwestycji gmin, m.in. poprzez pomoc w uzyskiwaniu środków unijnych.

„Chcemy rozruszać inwestycje i umożliwić gminom sięganie po unijne dotacje” – powiedział piątkowej „Rzeczpospolitej” poseł Samoobrony Kazimierz Zdunowski.

„Rz” podała, że Samoobrona chce ściągnąć z zagranicy rezerwy NBP, ulokować je w polskich bankach i z tych pieniędzy kredytować inwestycje w gminach. „Administracją obiektów, które w ten sposób powstaną, zajęłyby się specjalne gminne fundusze” – napisała gazeta.

„Rz” cytowała analityków, którzy skrytykowali zarówno pomysł utworzenia nowych instytucji publicznych, jak i naruszenie rezerw walutowych, co może mieć niekorzystny wpływ na wartość i stabilność złotego.

Samoobrona chce włączyć swoją propozycję do przygotowywanej obecnie przez rząd i uwzględnionej w pakcie stabilizacyjnym ustawie o swobodzie działalności gospodarczej.

Jak podkreśla gazeta, Prawo i Sprawiedliwość (PiS) „podchodzi do tego projektu bardzo sceptycznie”. „Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej to złe miejsce dla takich zapisów” – powiedział „Rz” poseł PiS Zawisza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane