Samoobrona gotowa poprzeć rząd PiS-u, jeśli nie będzie prowadzić liberalnej polityki

Internet Securities
opublikowano: 02-11-2005, 09:56

Samoobrona najprawdopodobniej poprze mniejszościowy rząd Kazimierza Marcinkiewicza, ale wycofa swoje poparcie, jeśli ten gabinet będzie realizował liberalną politykę, wynika z poniedziałkowych wypowiedzi szefa Samoobrony Andrzeja Leppera.

Samoobrona najprawdopodobniej poprze mniejszościowy rząd Kazimierza Marcinkiewicza, ale wycofa swoje poparcie, jeśli ten gabinet będzie realizował liberalną politykę, wynika z poniedziałkowych wypowiedzi szefa Samoobrony Andrzeja Leppera. Lepper zaprzeczył też istnieniu porozumienia jego partii z Prawem i Sprawiedliwością (PiS) dotyczącego wyboru prezydiów obu izb parlamentu i poparcia dla rządu, co zarzuca obu partiom Platforma Obywatelska (PO).

„Ten rząd już powstał, dziś czeka na wotum zaufania przez Sejm. Udzieli go Sejm na pewno, jestem przekonany” – powiedział Lepper w wywiadzie dla „Sygnałów Dnia”.

Podkreślił jednak, że Samoobrona nie zdecydowała jeszcze o poparciu dla rządu.

„W klubie jest u nas 56 posłów, trzech senatorów i ja nie chciałbym decyzji podejmować sam, tylko aby klub wysłuchał premiera, zadał mu pytania, które interesują posłów i aby na podstawie tego klub zdecydował, czy popiera ten rząd czy nie” – powiedział szef partii.

Lepper powiedział też, że Samoobrona nie zawarła żadnego porozumienia z PiS-em.

„Nie było żadnego kupczenia tym, że głosują na Leppera, a Lepper popiera PiS. PiS ma dobry program. My, jeżeli poprzemy PiS, będziemy się przyglądać szczegółowo temu, jak PiS będzie w praktyce realizował ten program i jeżeli będzie odchodził od programu, pójdzie w kierunku liberalnym, to mogą być pewni, że to poparcie skończy się bardzo szybko” – powiedział.

„My warunków nie stawiamy, żadnych stanowisk, jak ‘Wyborcza’ i inni piszą, że Lepper pewnie po cichu jakieś stanowiska, stołki załatwia dla ludzi Samoobrony” – dodał.

Przedstawił jednak wymagania, jakie rząd powinien spełnić, aby uzyskać poparcie Samoobrony.

„My tylko chcemy, żeby ten rząd przedstawił jasny, zrozumiały, klarowny program, który będzie bronił interesów ludzi najbiedniejszych, bo taki program PiS przedstawiał: prosocjalny, prospołeczny” – powiedział Lepper.

Według niego, program rządu powinien gwarantować „godne życie” emerytom i rencistom, wypłacać zasiłki dla bezrobotnych, powinien wprowadzić minimum socjalne i zmienić kodeks pracy tak, by „bronił interesów pracowników, ale również pracodawców”.

„Chcemy, żeby ten rząd postawił na gospodarkę, gospodarkę i gospodarkę jeszcze raz, żeby pomagał ludziom najbogatszym w Polsce, jeżeli działają zgodnie z prawem, żeby pomagał dużym firmom, średnim i małym w tworzeniu nowych miejsc pracy, bo to jest dzisiaj plaga: i bezrobocie i bieda” – powiedział także Lepper.

Kolejne istotne dla Samoobrony kwestie to renegocjacja traktatu akcesyjnego co do kwot produkcyjnych, paliwo rolnicze, biopaliwa, niewłączanie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) do Zakładu Ubezpieczeń Społęcznych (ZUS), zapewnienie opłacalności produkcji rolnej.

„I, oczywiście, reforma finansów państwa w takim kierunku, abyśmy zmienili ustawę o NBP tak, aby ten bank – na wzór banku Rezerw Federalnych w USA – odpowiadał razem z rządem i parlamentem za gospodarkę, zatrudnienie, stopę inflacji i kreowanie pieniądza” – powiedział Lepper.

PiS dysponuje 155 głosami w 460-osobowym Sejmie. Poparcie Samoobrony nie zapewniłoby więc większości umożliwiającej przyjęcie wotum zaufania dla rządu. Gotowość głosowania za rządem deklarowali już m.in. przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL, 25 posłów), choć klub parlamentarny tej partii nie podjął jeszcze wiążących decyzji.

Marcinkiewicz zapowiadał, że przedstawi expose swojego rządu i poprosi o wotum zaufania Sejmu 10 listopada

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane