Samoobrona przeciwna likwidacji RCSS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-12-2005, 21:46

Klub Samoobrony zgłosił w środę wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o likwidacji Rządowego Centrum Studiów Strategicznych (RCSS). Samoobrona uważa, że trzeba usprawnić działalność Centrum, a nie je likwidować, a ewentualne oszczędności z tego tytułu uważa za "wątpliwe".

Klub Samoobrony zgłosił w środę wniosek o odrzucenie w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o likwidacji Rządowego Centrum Studiów Strategicznych (RCSS). Samoobrona uważa, że trzeba usprawnić działalność Centrum, a nie je likwidować, a ewentualne oszczędności z tego tytułu uważa za "wątpliwe".

Poseł Samoobrony Krzysztof Sikora zaproponował, aby znowelizować ustawę o RCSS, nakładając na Centrum obowiązek corocznego opracowywania raportu na temat prognoz ekonomicznych w zakresie polityki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem sposobów zwiększenia zatrudnienia. Raport byłby przedstawiany Sejmowi wraz z projektem ustawy budżetowej.

RCSS zostało stworzone w 1997 roku jako instytucja służąca szefowi rządu do programowania strategicznego oraz prognozowania rozwoju gospodarczego i społecznego. Jest pierwszym urzędem, który gabinet premiera Kazimierza Marcinkiewicza chce zlikwidować zgodnie z programem "Tanie państwo". Według rządowych zapowiedzi, likwidacja Centrum pozwoli zaoszczędzić w przyszłym roku przynajmniej 5 milionów złotych.

Część kompetencji RCSS ma przejąć Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, a część - Kancelaria Premiera. Jeszcze w listopadzie premier zapowiadał, że po likwidacji Centrum jego zadania będą realizować niezależne instytucje badawcze.

Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera, p.o. prezes Centrum Piotr Tutak przedstawiając projekt podkreślał, że likwidacja Centrum - oprócz zapowiadanych oszczędności - ma skutkować ścisłą współpracą właśnie z ośrodkami badawczymi, instytutami naukowymi i uniwersytetami.

Dawid Jackiewicz (PiS) argumentował, że w programie wyborczym Prawa i Sprawiedliwości znalazł się postulat taniego, sprawnego państwa, z uproszczoną administracją publiczną, a rządowy projekt likwidacji RCSS jest jego logiczną kontynuacją.

Szymon Pawłowski (LPR) zadeklarował, że Liga wychodząc naprzeciw potrzebie redukcji kosztów w administracji, zgadza się z podstawowymi założeniami projektu. Jak dodał, jego klub ma jednak wątpliwości, czy oszczędności należy zaczynać od likwidacji RCSS, a nie na przykład od zmniejszenia składu gabinetów politycznych ministrów.

Zdaniem Tomasza Szczypińskiego (PO), rząd proponując likwidację Centrum nie dał przekonującej odpowiedzi na pytanie, czy zadania Centrum będą skutecznie realizowane gdzie indziej. Powątpiewał też, czy likwidacja Centrum rzeczywiście da zapowiadane oszczędności, skoro jego kompetencje zostaną przejęte przez inne jednostki. Nie zadeklarował jednoznacznie, jakie stanowisko w sprawie projektu zajmie Platforma.

Projektu nie poprą SLD i PSL. Kazimierz Chrzanowski z Sojuszu przekonywał, że Polsce potrzebna jest instytucja ekspercka programująca rozwój kraju, skupiająca fachowców z różnych dziedzin życia społecznego i gospodarczego. Aby zapewnić realizację zadań Centrum trzeba będzie w innym miejscu administracji zatrudnić nowych ludzi i ponieść nowe koszty - argumentował.

Wiesław Woda (PSL) ocenił, że rząd jedynie "pozoruje działania" redukujące koszty funkcjonowania administracji. Jego zdaniem, istnieje niebezpieczeństwo, że po likwidacji Centrum zabraknie całościowej strategii rozwoju kraju.

Głosowanie nad wnioskiem Samoobrony o odrzucenie projektu - w czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane