Samoobrona przeciwna prezydenckiemu projektowi ustawy o zoz

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-02-2005, 15:42

Samoobrona nie poprze prezydenckiego projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej (zoz) w obecnym kształcie, bo zmierza on do prywatyzacji służby zdrowia - poinformował lider tego ugrupowania Andrzej Lepper.

Samoobrona nie poprze prezydenckiego projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej (zoz) w obecnym kształcie, bo zmierza on do prywatyzacji służby zdrowia - poinformował lider tego ugrupowania Andrzej Lepper.

    "Jeżeli będzie praca nad tym projektem (...), to będziemy chcieli, by był tak przekształcony i przerobiony, aby nie pozwalał na dalsze zadłużanie służby zdrowia, co w konsekwencji będzie prowadzić do upadłości i prywatyzacji dobrych zakładów służby zdrowia" - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Białymstoku.

    Zapowiedział, że jeśli to się nie uda, Samoobrona zagłosuje za odrzuceniem tej wersji ustawy.

    Lepper mówił dziennikarzom, że jego ugrupowanie ma własne dwa projekty ustaw dotyczących służby zdrowia, z których jeden, dotyczący zmian w kodeksie postępowania cywilnego, ma uniemożliwić egzekucje komornicze wobec pieniędzy przeznaczonych na pensje pracownicze.

    Projekt prezydencki powstał na bazie projektu rządowego, który w lutym został odrzucony przez Sejm. Aleksander Kwaśniewski, przedstawiając go jako własną inicjatywę legislacyjną, uzupełnił go o zaproponowane przez ministra zdrowia poprawki, będące wynikiem kompromisu ze środowiskami medycznymi i samorządowcami.

    Najważniejszą zmianą w stosunku do rządowego projektu jest to, że szpital, aby otrzymać z budżetu państwa pożyczkę na spłatę zaległych podwyżek dla pracowników medycznych z tytułu tzw. ustawy 203, nie będzie musiał zrzekać się dalszych roszczeń w stosunku do Skarbu Państwa z tego tytułu. Ma to zachęcić zoz-y do przystępowania do procesu restrukturyzacji. Projekt prezydenta zakłada ponadto, że połowa tej niskooprocentowanej pożyczki będzie mogła być umorzona, niezależnie od tego, czy dana placówka przekształci się w spółkę użyteczności publicznej, czy nie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane