Samoobrona straszy złotego

Marek Wołos
02-12-2005, 00:00

W oczekiwaniu na decyzję ECB w sprawie stóp procentowych inwestorzy pozbywali się złotego. Notowania dolara osiągnęły dzienne maksimum 3,34 zł (po południu spadły do około 3,33 zł), podczas gdy euro zwyżkowało do 3,93 zł, by pod koniec dnia spaść poniżej 3,90 zł.

Po zgodnej z oczekiwaniami rynku decyzji ECB o podwyżce stóp o 25 pkt baz. dysproporcje pomiędzy stopami Eurolandu i Polski zmniejszyły się. Inwestorzy rozpoczęli więc przenoszenie kapitału do strefy euro, zamykając pozycje w polskich obligacjach i doprowadzając do przeceny złotego. Powodem tego była również decyzja RPP o utrzymaniu stóp NBP. Dla części inwestorów była ona sygnałem, że rada mogła już zakończyć cykl obniżek.

Rynek wystraszył się również projektu nowej ustawy o NBP autorstwa Samoobrony, który zmieniłby zasadniczo rolę RPP (miałaby odpowiadać głównie za wzrost gospodarczy) i banku centralnego (podlegałby rządowi). Zamach na niezależność banku zawsze powodował zawirowania na rynku i prowadził do obniżki złotego. Powód do niepokoju dają również niespójne wypowiedzi premiera, ministrów finansów i skarbu, świadczące o tym, że rząd nie ma jednoznacznej polityki gospodarczej i planów prywatyzacyjnych.

Zapewne zakres deprecjacji złotego byłby wczoraj większy. Jednak gdy dolar dotarł do 3,34 zł, na rynku pojawiły się większe zlecenia sprzedaży amerykańskiej waluty, prawdopodobnie ze strony Ministerstwa Finansów. W rezultacie pod koniec sesji złoty umocnił się wobec euro do 3,8950 zł i ustabilizował wobec dolara na poziomie 3,33 zł. Przez najbliższe dni jego zachowanie będzie zależało od sytuacji na rynku międzynarodowym i działań Ministerstwa Finansów. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że nie grozi mu poważniejsze osłabienie.

MAREK WOŁOS

DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wołos

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Samoobrona straszy złotego