Samoobrona wycofała z TK wniosek w sprawie terminu przyjęcia budżetu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-02-2006, 17:54

Poseł Samoobrony Janusz Maksymiuk poinformował w środę PAP, że Samoobrona wycofała z Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, kiedy upływa termin zakończenia prac nad budżetem na 2006 r. Wycofanie wniosku było jednym z punktów umowy stabilizacyjnej podpisanej przez PiS, Samoobronę i LPR.

Poseł Samoobrony Janusz Maksymiuk poinformował w środę PAP, że Samoobrona wycofała z Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, kiedy upływa termin zakończenia prac nad budżetem na 2006 r. Wycofanie wniosku było jednym z punktów umowy stabilizacyjnej podpisanej przez PiS, Samoobronę i LPR.

    Samoobrona chciała, aby Trybunał Konstytucyjny zbadał zgodność z konstytucją art. 122 ustawy o finansach publicznych.

    Artykuł ten mówi, że rząd musi przyjąć i złożyć do parlamentu projekt ustawy budżetowej do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy. Zgodnie z konstytucją, budżet musi być przyjęty w ciągu czterech miesięcy od daty złożenia. Zaś nieprzyjęcie go w terminie oznacza, że prezydent może rozwiązać parlament. Projekt budżetu na ten rok został złożony dwa razy - 30 września w poprzedniej i 19 października - już w nowej kadencji Sejmu.

    Według ekspertyz, które prezentowała Kancelaria Prezydenta, od 31 stycznia biegnie termin 14 dni dla prezydenta na podjęcie decyzji, czy skrócić kadencję Sejmu.

    "Wycofaliśmy wniosek, bo taka była umowa, a Samoobrona umów dotrzymuje. Nie było co przedłużać sporu o termin przyjęcia budżetu, jeśli umowa stabilizacyjna oddala niebezpieczeństwo wcześniejszych wyborów" - powiedział Maksymiuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Samoobrona wycofała z TK wniosek w sprawie terminu przyjęcia budżetu