Samoobrona za rozszerzeniem składu sejmowej komisji samorządowej

Polska Agencja Prasowa SA
21-08-2006, 21:59

Samoobrona popiera postulat PiS o wprowadzeniu takich zmian w składzie sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, aby partie koalicyjne miały w niej większość - taką decyzję na poniedziałkowym posiedzeniu podjęli posłowie klubu tej partii.

Samoobrona popiera postulat PiS o wprowadzeniu takich zmian w składzie sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, aby partie koalicyjne miały w niej większość - taką decyzję na poniedziałkowym posiedzeniu podjęli posłowie klubu tej partii.

Punkt o zmianach w składach osobowych komisji sejmowych ma znaleźć się w porządku rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Sejmu. Dotychczas w skład komisji wchodzi po 15 posłów koalicji i opozycji oraz jeden niezrzeszony.

Zwiększenia liczby przedstawicieli koalicji postuluje PiS. Cała sprawa to wynik niedawnej burzy wokół projektu zmian w ordynacji samorządowej. W ub. czwartek komisja zdecydowała głosami opozycji, że w sprawie tego projektu 11 września odbędzie się tzw. wysłuchanie publiczne. Tym samym prace nad projektem nowelizacji samorządowej ordynacji wyborczej odłożono prawie o miesiąc.

To z kolei zostało uznane przez przedstawicieli koalicji za obstrukcję w pracach nad projektem, ponieważ w lipcu Sejm przyjął wniosek, w którym zobowiązał komisję do przedstawienia sprawozdania z prac nad ordynacją do 21 sierpnia.

Jak powiedział PAP wiceszef Samoobrony Krzysztof Filipek, za zmianą w składzie osobowym komisji opowiadają się wszyscy posłowie tej partii. "Jesteśmy za wprowadzeniem zmian w składzie osobowym komisji. To nienormalne, że jako koalicja mamy w niej mniejszość. Jak można pracować w takiej sytuacji?" - argumentował poseł.

Pytany, czy przez cały dotychczasowy okres funkcjonowania komisji Samoobronie nie przeszkadzała taka sytuacja, Filipek odparł, że "teraz opozycja doszła do wniosku, że najlepiej robić destrukcję i najlepiej przyjmować takie terminy, które nie pozwolą na wprowadzenie zmian do ordynacji".

W porządku posiedzenia Sejmu być może znajdzie się także rozpatrzenie stanowiska Senatu w sprawie tzw. ustawy lustracyjnej.

Filipek powiedział, że w tej sprawie jego partia opowiada się za "wydłużeniem procedowania" tak, aby posłowie mieli więcej czasu na "spokojne rozpatrzenie" senackich poprawek.

"Czas jest tutaj bardzo ważny. Ta ustawa budzi pewne zainteresowanie i jest trochę kontrowersyjna. Stąd myślę, że nie powinno być tutaj nadmiernej prędkości i przyspieszania" - powiedział wiceszef Samoobrony dodając, że ten punkt niekoniecznie musi być rozpatrywany na rozpoczynającym się we wtorek posiedzeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Samoobrona za rozszerzeniem składu sejmowej komisji samorządowej