Samorząd Gdańska pomaga młodzieży znaleźć staż z szansą na stałą pracę

PAP
opublikowano: 04-05-2017, 07:19
aktualizacja: 04-05-2017, 07:19

W ramach programu "Wypracuj przyszłość" gdański samorząd pomaga uczniom, studentom oraz absolwentom znaleźć staż, który może zostać zakończyć się stałą umową o pracę. Na chętnych czeka ponad 50 ofert kilkudziesięciu firm i instytucji z terenu gdańskiej aglomeracji.

Zobacz więcej

Politechnika Gdańska

Magistrat prowadzi program "Wypracuj przyszłość" drugi rok z rzędu. Projekt realizowany jest w partnerstwie z Centrum Rozwoju Talentów w Gdańsku. Pomysł polegał na stworzeniu platformy internetowej www.wypracujprzyszlosc.pl, na której pracodawcy zamieszczają oferty staży.

Uczniowie lub absolwenci wybierają spośród propozycji zamieszczonych na platformie te najbardziej ich interesujące oraz odpowiadające ich wykształceniu i wysyłają zgłoszenie - aplikację do udziału w stażu. Gdy pracodawca znajdzie wśród kandydatów osobę, która spełnia jego oczekiwania, zamieszcza na platformie informację o zakończeniu naboru i podaje nazwisko zwycięzcy.

Autorzy programu "Wypracuj przyszłość" narzucili pracodawcom warunki mówiące, iż staż musi trwać przynajmniej miesiąc, a wynagrodzenie brutto dla stażysty musi wynieść minimum 1,3 tys. zł brutto (w ubiegłorocznej edycji była to suma 1,1 tys. zł).

Stażystami mogą zostać absolwenci a także uczniowie ostatnich klas techników (pod warunkiem, że są pełnoletni). W przedsięwzięciu mogą też brać udział studenci i absolwenci uczelni wyższych, którzy pobierali lub pobierają naukę w systemie dziennym, zaocznym lub wieczorowym na studiach licencjackich, magisterskich, magistersko-inżynierskich oraz inżynierskich w Polsce lub za granicą.

Za absolwentów uznawane są osoby, które ukończyły naukę w technikum w ciągu ostatnich czterech lat a także osoby, które ukończyły studia co najwyżej 2 lata przed aplikacją do programu.

Z kolei fundatorami staży mogą być firmy, ale też np. placówki kulturalne czy organizacje pozarządowe. Mogą one zgłaszać swoje oferty do 14 lipca b.r. Z kolei kandydaci na staż mogą zgłaszać swoje aplikacje do 28 lipca b.r.

Aktualnie na platformie znajduje się 55 ofert staży w bardzo różnych firmach i zawodach. Choćby miejska spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje poszukuje uczniów lub absolwentów technikum, którzy kształcili się na kierunku technik mechatronik, a lokalny producent mięsa i wędlin potrzebuje informatyka, absolwenta biotechnologii, technika chłodnictwa. Z kolei firma budowlana szuka technika produkcji, specjalisty ds. planowania produkcji i doradcy serwisowego, a Port Gdańsk liczy na stażystów m.in. w działach dokumentacji technicznej, utrzymania sieci czy biurze głównego dyspozytora portu.

Jak informują organizatorzy przedsięwzięcia, celem projektu „Wypracuj Przyszłość" jest „umożliwienie uczestnikom zdobycia doświadczenia zawodowego, ułatwiającego im znalezienie pierwszej pracy i pozostanie na lokalnym rynku pracy, a także wsparcie firm poszukujących stażystów, a często również nowych pracowników".

Jak poinformował PAP Michał Piotrowski z biura prasowego gdańskiego magistratu, w pierwszej - ubiegłorocznej - edycji projektu udział wzięło 37 firm i różnego typu instytucji, które oferowały 108 miejsc dla stażystów. W systemie zarejestrowało się 205 chętnych uczniów i absolwentów. W 24 przypadkach zgłoszenia chętnych odpowiadały zapotrzebowaniu pracodawców i staże zostały zrealizowane.

Do tegorocznej edycji projektu zgłosiło się już 141 uczniów, studentów i absolwentów, spośród których 7 osób podpisało już umowy na staż.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Samorząd Gdańska pomaga młodzieży znaleźć staż z szansą na stałą pracę