Samorząd Katowic planuje modernizację "Spodka" i centrum kultury

opublikowano: 16-01-2007, 12:36

Kulturalne wizytówki Katowic - hala widowiskowo-sportowa "Spodek" i Górnośląskie Centrum Kultury - będą w tym roku gruntownie zmodernizowane. Na remont i podniesienie standardu obiektów samorząd zamierza wydać co najmniej po 20 mln zł, zapowiada prezydent miasta Piotr Uszok.

Kulturalne wizytówki Katowic - hala widowiskowo-sportowa "Spodek" i Górnośląskie Centrum Kultury - będą w tym roku gruntownie zmodernizowane. Na remont i podniesienie standardu obiektów samorząd zamierza wydać co najmniej po 20 mln zł, zapowiada prezydent miasta Piotr Uszok.

O najważniejszych w tym roku miejskich zamierzeniach i inwestycjach prezydent poinformował podczas wtorkowej konferencji prasowej. Przypomniał, że w tym roku na inwestycje trafi co czwarta złotówka z wartego ponad 1 mld zł budżetu miasta. W poprzednich latach była to co trzecia złotówka.

Remont działającego od 1971 roku "Spodka" planowany jest od wielu lat. Wymiany wymagają wewnętrzne instalacje, system przeciwpożarowy, wyposażenie i oświetlenie sceny; zbadać trzeba też elementy konstrukcji; remontu wymagają podesty i balkony okalające halę.

"Zlecone zostały szczegółowe ekspertyzy, z których wyniknie zakres niezbędnych prac. Z pierwszych szacunków wynika, że mogą one kosztować co najmniej 20-30 mln zł. Jesteśmy zdecydowani rozpocząć te prace w tym roku. Już w styczniu spółka +Spodek+ otrzyma pierwsze 5 mln zł na niezbędne działania" ľ zadeklarował Uszok.

"Spodek" to największa hala widowiskowo-sportowa w Polsce. Może pomieścić 11,5 tys. osób; stałych miejsc ma ponad 7,7 tys. Zarządzająca obiektem spółka jest własnością samorządu i przynosi straty - w ubiegłym roku ok. 1 mln zł. Według Uszoka, modernizacja obiektu to warunek podniesienia jego atrakcyjności; to także konieczność, wynikająca z wymagań organizatorów imprez, m.in. mistrzostw Europy w koszykówce w 2009 roku.

Zdaniem prezydenta, przyszłość "Spodka" należy widzieć także w kontekście planowanej przez samorząd budowy w jego sąsiedztwie międzynarodowego centrum kongresowego ľ największego takiego obiektu w Polsce, który miałby być budowany m.in. z unijnych środków. Wkrótce ma być wyłoniona firma, która wykona studium wykonalności tego projektu. Wcześniej jego koszt szacowano na kilkaset milionów zł.

Samorząd zamierza też gruntownie zmodernizować inny znany katowicki obiekt kulturalny - Górnośląskie Centrum Kultury, gdzie koncertuje Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Kosztem ponad 20 mln zł zmodernizowana ma być m.in. widownia i zaplecze, poprawi się też akustyka sali. Planowana jest również modernizacja katowickiego Pałacu Młodzieży - jej wstępne koszty szacowane są na ok. 40 mln zł.

Uszok przyznał, że w 2007 r. nakłady inwestycyjne samorządu są mniejsze niż w ubiegłych latach, m.in. z powodu zakończenia olbrzymiej inwestycji - budowy Drogowej Trasy Średnicowej w centrum miasta, a także z powodu wejścia w życie nowej perspektywy finansowej UE. Wiele przedsięwzięć, które w kolejnych latach ma współfinansować Unia, jest w przygotowaniu. Chodzi m.in. o kompleksową budowę i modernizację kanalizacji w całym mieście, kosztem 300 mln euro.

Jeszcze w tym roku ma być wyłoniony partner samorządu przy budowie kompleksu kąpieliskowego. Będzie to pierwsza inwestycja, którą samorząd chce realizować w oparciu o ustawę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Aquapark ma powstać w pobliżu śródmieścia Katowic. Inny duży projekt to park wysokich technologii, który mógłby powstać na obrzeżach miasta. Wkrótce zlecone będzie studium wykonalności na ten temat.

Prezydent przypomniał, że wśród 12 polskich metropolii Katowice należą do najmniej zadłużonych miast. Zadłużenie nie przekracza 16 proc. dochodów, wobec dopuszczalnego poziomu 60 proc. Samorząd spłaca 20 mln euro kredytu z lat ubiegłych, ma też otwartą linię kredytową na 50 mln euro, z której może korzystać do 2009 roku.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane