Samorząd przejął 80 proc. akcji WPKiW w Chorzowie

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-07-2005, 12:40

Po wielu miesiącach starań i sporów, samorząd woj. śląskiego otrzymał we wtorek od Skarbu Państwa 80 proc. akcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) SA położonego na pograniczu Katowic i Chorzowa. Samorządowcy liczą, że to początek drogi do uratowania tego największego w Polsce śródmiejskiego parku, który znalazł się na skraju bankructwa.

Po wielu miesiącach starań i sporów, samorząd woj. śląskiego otrzymał we wtorek od Skarbu Państwa 80 proc. akcji Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku (WPKiW) SA położonego na pograniczu Katowic i Chorzowa. Samorządowcy liczą, że to początek drogi do uratowania tego największego w Polsce śródmiejskiego parku, który znalazł się na skraju bankructwa.

Umowę przekazania akcji podpisali we wtorek w Katowicach wiceminister skarbu Krzysztof Żyndul i marszałek województwa Michał Czarski, który przypomniał, że samorząd oczekuje przekazania wszystkich, a nie tylko 80 proc. akcji. W przeciwnym razie - argumentował marszałek - możliwości naprawy parku będą ograniczone.

"Naszym pierwszym krokiem jako nowego właściciela będzie zobowiązanie zarządu do stworzenia takiego programu restrukturyzacji parku, który sprecyzuje plan jego rozwoju oraz określi, ile środków i na co park musi pozyskać z zewnątrz" - powiedział marszałek Czarski, zapewniając, że zmiana właściciela gwarantuje koniec kłopotów m.in. z karmą dla zwierząt w ZOO, regulowaniem rachunków za prąd czy groźbą sprzedaży części parku.

Minister skarbu zdecydował o przekazaniu samorządowi 80 proc. akcji WPKiW już dawno, ale wywołało to protesty zarządu województwa, który argumentował, że bez posiadania 100 proc. nie może np. zmienić spółki w zakład budżetowy, aby łatwiej było finansować park. W lutym tego roku minister przychylił się do wniosku o 100 proc. akcji, ale wówczas tę decyzję oprotestowało trzech emerytowanych pracowników parku, domagających się akcji pracowniczych.

W tej sytuacji proces przekazywania akcji uległ zahamowaniu. Aby przerwać patową sytuację, Sejmik Woj. Śląskiego zdecydował, że trzeba przyjąć 80 proc. akcji, nadal zabiegając o pozostałe 20 proc. Samorządowy liczą na pozytywną dla siebie decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w tej sprawie. Jeżeli ta decyzja się uprawomocni, ministerstwo w ciągu miesiąca przekaże samorządowi pozostałe 20 proc.

Kłopoty finansowe parku trwają od kilku lat. Jeszcze ponad dwa lata temu WPKiW był przedsiębiorstwem państwowym podległym wojewodzie śląskiemu, który także nie miał w budżecie środków na jego finansowanie. Od wielu lat na przełomie roku parkowi groziła likwidacja, a śląscy posłowie zabiegali o dotacje budżetowe na jego utrzymanie. Brakowało pieniędzy na żywność dla zwierząt w ZOO, na rachunki za prąd i pensje pracowników.

Chcąc naprawić sytuację, wojewoda skomercjalizował park w celu innym niż prywatyzacja, a WPKiW stał się spółką podległą ministrowi skarbu. Park miał otrzymać ponad 12 mln zł pomocy publicznej na restrukturyzację, ale ostatecznie nie dostał jej, ponieważ Polska stała się członkiem Unii Europejskiej, a pomoc dla parku nie została notyfikowana zgodnie z unijną procedurą.

W tej sytuacji przejęcie parku zadeklarował Sejmik Woj. Śląskiego. Przejęcie akcji przez zarząd województwa to jeden z elementów programu naprawczego. Kolejnym ma być szczegółowy plan restrukturyzacji parku, będący podstawą do udzielania mu pomocy publicznej lub dokapitalizowania.

Przekazane we wtorek samorządowi akcje nominalnie warte są ponad 14 mln zł, pozostałe 20 proc. dalsze 3,5 mln zł. Rocznie utrzymanie parku kosztuje co najmniej 20 mln zł. Jego obecne zadłużenie to ok. 3,6 mln zł.

Jedynie latem przychody pokrywają koszty. Park potrzebuje modernizacji infrastruktury i środków na rozwój, na nowe atrakcje, które pozyskać można np. w drodze partnerstwa publiczno-prywatnego.

Blisko 600-hektarowy Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Jerzego Ziętka każdego roku odwiedzają miliony spacerowiczów. Na terenie parku znajduje się m.in. Górnośląski Park Etnograficzny, Stadion Śląski (oba obiekty już od dawna podlegają samorządowi województwa), a także ogród zoologiczny, wesołe miasteczko, planetarium, hala wystaw, zespół basenów oraz jedno z najpiękniejszych w Europie rosariów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Samorząd przejął 80 proc. akcji WPKiW w Chorzowie