Samorząd woj. mazowieckiego: 1,32 mln zł dla gmin poszkodowanych w nawałnicach

PAP
opublikowano: 05-09-2017, 15:28
aktualizacja: 05-09-2017, 15:29

1 mln 320 tys. zł wsparcia finansowego dla czterech gmin poszkodowanych w sierpniowych nawałnicach przeznaczył samorząd woj. mazowieckiego. Po 330 tys. otrzymają gminy: Sośno (Kujawsko-Pomorskie), Lipusz i Dziemiany (Pomorskie) oraz Staroźreby (Mazowsze).

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik podczas wtorkowego spotkania z wójtami czterech gmin, którym przekazał środki na ich odbudowę podkreślił, że ma świadomość tego, że te straty dotknęły indywidualne gospodarstwa rolne, właścicieli prywatnych lasów oraz infrastrukturę komunalną. "Naszym celem jest to, żebyście sobie z tym wszystkim poradzili" - powiedział.

Marszałek podziękował też obecnym na spotkaniu harcerzom ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz wolontariuszom. "Wasza postawa i chęć pomocy tutaj znajduje najwyższe uznanie i szacunek" - mówił Struzik.

Leszek Pobłocki, wójt gminy Dziemiany podkreślił, że jego gmina utrzymuje się głównie z turystyki i lasów. Jak dodał, jest to gmina, która szczyciła się jednym z najpiękniejszych lasów w Polsce. "Bory sosnowe w naszej gminie to chluba pokoleń Kaszub. Drzewa liczące 120 lat, drzewostany tak jak ocean rozległe" - mówił Pobłocki. "My będziemy długo jeszcze przez pewnie kilka lat odczuwali ból tej jednej nocy" - dodał.

Mirosław Ebertowski, wójt gminy Lipusz, powiedział, że sierpniowe nawałnice to ogromny wstrząs dla mieszkańców jego gminy. "Po tym wstrząsie, po tym źle, otrzymaliśmy bardzo dużo dobra i bardzo dużo pomocy, za co jesteśmy wszyscy bardzo wdzięczni" - zaznaczył Ebertowski.

Jak zaznaczył na terenie gminy Lipusz nawałnica przeszła przez obszary najmniej zaludnione. Dotknęła za to obszary najbardziej lesiste. Poinformował, że jego gmina poniosła największe straty w infrastrukturze drogowej.

Z kolei Leszek Stroiński wójt gminy Sośno zaznaczył, że ta gmina praktycznie w 100 proc. została nawiedzona przez nawałnice i prawie w 100 proc. "liże rany". Stroiński podkreślił, że w jego gminie ponad 1350 budynków zostało naruszonych, wśród nich ponad 500 to budynki mieszkalne, a około 40 budynków jest wyłączonych całkowicie z użytkowania.

Wójt gminy Sośno podkreślił też, że pomoc od Samorządu Województwa Mazowieckiego w wysokości 330 tys. złotych "to nie jest mała pomoc". "330 tys., które wpłynie do budżetu gminy pozwoli w znacznym stopniu nam odbudować mienie komunalne, ponieważ ono również uległo znacznemu zniszczeniu. Wymienił szkołę, boiska wielofunkcyjne, urząd gminy, drogi i budynki mieszkalne.

Jak ocenił, skala zniszczeń w gminie Sośno była "potworna". "70 proc. lasów nie istnieje" - zaznaczył Stroiński. Dodał, że na chwilę obecną największy problem stanowi brak materiałów budowlanych i deficyt siły roboczej.

Józef Stradomski, wójt gminy Staroźreby, podkreślił, że w jego gminie nikt nie zginął, a dwie osoby zostały poszkodowane i trafiły do szpitala. Poinformował, że 28 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych w różnym stopniu w czasie sierpniowych nawałnic. Jak dodał, nie udało się uchronić budynków komunalnych, czyli szkół, strażnic, placyków zabaw i dróg.

Podkreślił, że marszałek województwa mazowieckiego jako pierwszy zareagował w kwestii pomocy poszkodowanym gminom. Jednocześnie zapewnił, że środki od samorządu województwa mazowieckiego trafią do osób najbardziej potrzebujących.

fot. Łukasz Dejnarowicz/FORUM
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane