Samorządowcy chcą rozbudowy sieci krajowych połączeń lotniczych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-03-2005, 09:02

Rozbudowa sieci krajowych połączeń lotniczych  jest niezwykle ważna dla regionów i powinna być uwzględniona w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-13 - uważają samorządowcy, zgromadzeni w czwartek w Toruniu na obrady Konwentu Marszałków RP.

Rozbudowa sieci krajowych połączeń lotniczych  jest niezwykle ważna dla regionów i powinna być uwzględniona w Narodowym Planie Rozwoju na lata 2007-13 - uważają samorządowcy, zgromadzeni w czwartek w Toruniu na obrady Konwentu Marszałków RP.

Ideę rozbudowy sieci połączeń lokalnych poparli przedstawiciele Agencji Ruchu Lotniczego, Polskich Portów Lotniczych oraz PLL LOT. Realizacja tego postulatu nie będzie jednak prosta. Jak stwierdził prezes LOT Marek Grabarek, utrzymywanie ograniczonej wyłącznie do rejsów wewnątrz kraju sieci połączeń jest dla firmy nieopłacalne.

- Gdyby traktować siatkę krajową jako samodzielną to jest to dla nas zupełnie nierentowne i bez przyszłości. Szansa leży w łączeniu ruchu pasażerów podróżujących lokalnie - z miasta do miasta w Polsce - z pasażerami przesiadającymi się potem na loty międzynarodowe - powiedział prezes Grabarek.

Rozwiał też nadzieje na szybkie uruchomienie "lotowskich" połączeń międzymiastowych z pominięciem stolicy. - Na razie nie można też myśleć o lataniu z pominięciem węzła środkowego w Warszawie - dodał. Zdaniem Grabarka, najważniejsze jest jednak nastawienie samorządowców do sprawy rozbudowy sieci lotów krajowych. - Transport lotniczy jest niezwykle ważny dla regionów. Nikt nie negował w czasie rozmowy jego znaczenia - uważa prezes.

W opinii dyrektora departamentu gospodarki lubuskiego Urzędu Marszałkowskiego Piotra Tykwińskiego, konwent powinien zwrócić się do rządu o wpisanie kwestii rozbudowy sieci lokalnych połączeń lotniczych do Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-13.

- W obecnym projekcie brak precyzyjnych opisów, a istniejąca wzmianka to za mało - powiedział Tykwiński. - Jest już dyrektywa Unii Europejskiej o możliwości wykorzystywania środków europejskich do rozwoju lotnisk lokalnych, zaś my musimy szczegółowo to opisać i umieścić w NPR. Konwent zakończył pierwszy dzień obrad późnym wieczorem. W piątek marszałkowie przyjmą oficjalne stanowiska Konwentu w 22 zakresach tematycznych - od restrukturyzacji służby zdrowia po kwestie ochrony środowiska. jaro/ pwd/ kaj/

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samorządowcy chcą rozbudowy sieci krajowych połączeń lotniczych