Samorządowcy powinni lepiej rozumieć inwestorów

Jacek Zalewski
opublikowano: 31-08-2004, 00:00

Współpraca między jednostkami samorządu terytorialnego a inwestorami to bardzo ważny czynnik wspomagający rozwój polskich gmin i miast. Na partnerskiej współpracy zyskują obie strony — ale wtedy, jeśli rozumieją swoje wzajemne potrzeby i oczekiwania. Liczą się nie gesty, ale konkretne rozwiązania.

W Polsce samorządowcy coraz częściej rozumieją, jak duży wpływ na rozwój gminy ma udana współpraca z przedsiębiorcami i umiejętne zachęcanie ich do inwestycji. Współpraca nie zawsze jednak układa się idealnie. Urzędnikom zdarza się traktować przedsiębiorcę, który chce zainwestować na danym obszarze, jak uciążliwego petenta, który przysparza pracy, a nie przynosi korzyści. Inny grzech to niedostateczna pomoc w rozwiązywaniu problemów, z którymi boryka się inwestor pragnący zainwestować na terenie danej gminy.

Rozwiązanie tych kwestii — a można ich wymienić jeszcze kilka — nie jest tak trudne, jak się wydaje. Wystarczy spojrzeć na inwestora jak na źródło zysku dla gminy, jak na twórcę nowych miejsc pracy i płatnika podatków od nieruchomości. Trzeba też lepiej zapoznać się z zasadami i korzyściami działania w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, który w Polsce wciąż nie jest rozwinięty na taką skalę, jak chociażby w Wielkiej Brytanii. Wreszcie samorządowcy powinni zastanowić się, czy bardziej leży im na sercu rozwój gminy, czy spełnienie roszczeń małych grupek zawodowych oponentów, niechętnych każdej, nawet najbardziej potrzebnej inwestycji.

ZBIGNIEW W. OKOŃSKI wiceprezes Prokom Investments

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Samorządowcy powinni lepiej rozumieć inwestorów