Samorządowcy: uwzględnijcie interesy regionu przy prywatyzacji RG

Przemek Barankiewicz
11-09-2002, 16:39

Samorządowcy w sprawie prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej

O uwzględnienie interesu regionu przy prywatyzacji Rafinerii Gdańskiej apelują do premiera i ministra skarbu marszałek województwa pomorskiego oraz prezydent Gdańska – donosi PAP.

- Przygotowaliśmy w tej sprawie list do szefa rządu i ministra Wiesława Kaczmarka, w którym wyrażamy swoje obawy związane z prywatyzacją tej największej i najbardziej znaczącej dla regionu spółki - powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Autorom listu chodzi o to, aby w umowie prywatyzacyjnej została wpisana klauzula dotycząca pozostawienia siedziby spółki w Gdańsku.

- Aby nie stało się tak, że jakimś dziwnym trafem, zostanie ona przeniesiona do Warszawy, Płocka czy Moskwy - tłumaczy Paweł Adamowicz.

Samorządowcy nie opowiedzieli się za konkretnym sposobem prywatyzacji gdańskiej rafinerii. Podkreślili jednak, że połączenie z PKN Orlen powinno nastąpić dopiero, gdy gdańska spółka umocni swoją pozycję.

- Wówczas taka konsolidacja byłaby korzystna i dla Płocka i dla Gdańska - powiedział Jan Zarębski, marszałek województwa pomorskiego.

Podkreślił, że Rafineria Gdańska, która wymaga poważnych nakładów inwestycyjnych, mogłaby być dokapitalizowana na przykład przez połączenie ze spółką Petrobaltic, która eksploatuje polskie złoża ropy na Bałtyku, i rafineriami południowymi lub poprzez giełdę.

To nie pierwsza taka inicjatywa władz samorządowych regionu. Wcześniejsze apele do członków rządu pozostały jednak bez odpowiedzi.

ONO, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Samorządowcy: uwzględnijcie interesy regionu przy prywatyzacji RG