Samorządowcy wolą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu miejsc pracy

Agnieszka Janas
opublikowano: 09-05-2002, 00:00

Samorządowcy dostrzegają potrzebę aktywnego zwalczania bezrobocia na poziomie gminy. Uważają, że dysponują odpowiednimi środkami, a zaliczają do nich gminne strefy ekonomiczne, możliwość zwalniania z podatku od nieruchomości, powoływania funduszy poręczeń i gminnych kas zapomogowych.

Artur G. Brodowski

wiceprezydent Otwocka

- Obecny kryzys na rynku pracy wiąże się z kryzysem działalności urzędów pracy, które otrzymują do dyspozycji coraz mniejsze środki. Nie jest to jednak jedyny ich problem. Ważniejsze jest to, że przy obecnym poziomie bezrobocia pieniądze wydawane przez nie na szkolenie bezrobotnych nie przekładają się na pozyskanie miejsca pracy przez przeszkolonego. Urzędy mają bowiem bardzo ograniczony zakres szkoleń. Obecnie urzędy gminne będą musiały nie tylko walczyć z już istniejącym bezrobociem, ale przede wszystkim starać się wspomagać przedsiębiorców działających na ich terenie, aby przetrwali recesję. Do instrumentów, którymi dysponują władze miejskie, należy zaliczyć możliwość zwalniania przedsiębiorców z podatku od nieruchomości. Ponadto gminy mogą tworzyć na swoim terenie kasy zapomogowe, w których będą udziałowcami. Mogą też udzielać poręczeń kredytowych dla firm.

Kazimiera Tarkowska

wójt gminy Kleszczów

- Uważam, że rola gminy w procesie aktywnego zwalczania bezrobocia jest olbrzymia. Zadania związane z rynkiem pracy leżą wprawdzie w gestii powiatu, ale to my tak naprawdę wiemy więcej o potrzebach i możliwościach lokalnego rynku pracy. Z własnej woli przejęliśmy większość obowiązków powiatu związanych z regulacją rynku pracy. Powołana przez Radę Gminy Fundacja Rozwoju Gminy Kleszczów organizuje kursy i szkolenia oraz prowadzi fundusz poręczeń dla małych przedsiębiorstw. Powiat, w praktyce, zajmuje się tylko rejestracją bezrobotnych i wypłacaniem zasiłków. W gminie Kleszczów bezrobocie może radykalnie wzrosnąć , kiedy Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów zakończy wydobywanie węgla na naszym terenie. Nastąpi to około 2018 roku Budżet gminy straci wtedy sporą część obecnych wpływów. Korzystając z dobrej sytuacji finansowej przygotowaliśmy strategię rozwoju, której realizacja pozwoli nam uniknąć przynajmniej części problemów związanych z zakończeniem przez nią działalności.

W 1998 r. powołaliśmy do życia samorządową strefę przemysłową. Zlokalizowana została w centrum gminy na 100 ha. Ze środków budżetu gminy wyposażyliśmy te tereny w niezbędne media o parametrach przemysłowych. Fundacja Rozwoju Gminy pozyskuje inwestorów, m.in. promuje naszą ofertę w różnych katalogach gospodarczych i Internecie. Dzięki temu działalność podjęło już osiem podmiotów, które stworzyły 400 nowych miejsc pracy. Obecnie rozpoczęliśmy udostępnianie działek dla inwestorów w Kleszczowskiej Strefie Przemysłowej nr IV.

MichaŁ Strulak,

burmistrz Gminy Warszawa Wilanów

- Gmina powinna odgrywać aktywną rolę w procesie zwalczania bezrobocia, głównie poprzez popieranie przedsiębiorców, których działania zmierzają do tworzenia nowych miejsc pracy.

Do dyspozycji gminy pozostaje także wiele możliwości ułatwiania inwestorom pracy, od poprawienia działania jej administracji, po opracowywanie planów zagospodarowania przestrzennego. Nasza gmina wspiera inwestycje ekologiczne.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie dwóch szczebli urzędów pracy. Na poziomie wojewódzkim powinny one zajmować się koordynacją, a na gminnym prowadzić bieżące działania. Istnienie powiatów jako pomostu pomiędzy tymi dwoma szczeblami jest merytorycznie złe i sprzyja dublowaniu się ich kompetencji. Należy wzmocnić pozycję gminy, przekazując jej część uprawnień powiatu.

StanisŁaw Huskowski

prezydent Wrocławia

- Aby ograniczać bezrobocie, władze miasta zadecydowały o sprzedaży ratalnej, na bar- dzo korzystnych warunkach, lokali użytkowych kupcom, którzy dotychczas wynajmowali je od gminy. Kupcy stając się ich właścicielami mogą brać pod ich zastaw kredyty inwestycyjne i dalej rozwijać firmy. Miasto przyjęło program promocji małych i średnich przedsiębiorstw i powołało z bankiem PKO BP fundusz gwarancyjny dla małych i średnich firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Samorządowcy wolą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu miejsc pracy