Samorządowy bunt śmieciowy

DI, PAP
opublikowano: 12-07-2012, 06:58

Rośnie wspólny front gmin, które nie chcą organizować przetargów na wywóz odpadów – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Gminy powinny już zacząć przygotowywanie przetargów na wybór firm, które zgodnie z nową polityką odpadową będą odbierać śmieci od mieszkańców w przyszłym roku. Jednak samorządy bojkotują przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska stwierdza, że gmina, jeśli dysponuje własnymi spółkami, które są w stanie realizować zadania związane z odbiorem i zagospodarowaniem śmieci, w ogóle nie powinna robić takich przetargów.

Do inicjatywy prezydenta Inowrocławia dołączają kolejni samorządowcy - m.in. ze Stowarzyszenie Prezydentów, Burmistrzów i Wójtów Województwa Lubuskiego oraz ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolskich.

Przedsiębiorstwa zainteresowane przetargami na wywóz śmieci zarzucają samorządowcom próby ograniczania wolnej konkurencji. "Muszą w końcu zrozumieć, że ustawodawca każe wszystkim konkurować na rynku na równych zasadach" - uważa Michał Dąbrowski, wiceprzewodniczący Polskiej Izby Gospodarki Odpadami zrzeszającej 145 firm z branży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Samorządowy bunt śmieciowy