Samorządy na Pomorzu inwestują w dworce kolejowe

(Tadeusz Stasiuk)
10-10-2006, 14:20

W rozwój dworców kolejowych w Łubianie i w Redzie (woj. pomorskie) samorządy zainwestowały 380 tys. złotych.

W rozwój dworców kolejowych w Łubianie i w Redzie (woj. pomorskie) samorządy zainwestowały 380 tys. złotych - poinformowały Polskie Koleje Państwowe.

Od 1998 roku dworzec w Łubianie nie jest wykorzystywany na potrzeby ruchu kolejowego. W 2005 roku dworzec wydzierżawiła gmina Kościerzyna.

W tym roku władze lokalne, nakładem około 240 tysięcy zł, wyremontowały umieszczone na parterze budynku pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 300 m kw. Będą one wykorzystywane przez organizacje kobiece jako miejsce zajęć sportowo-rekreacyjnych. W drugim etapie planowany jest remont piwnic z przeznaczeniem na strzelnicę.

Środki na modernizację czynnego dworca kolejowego w Redzie wyłożył Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego - 140 tysięcy złotych i Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej. W rozwój dworca zaangażował się także Urząd Miasta.

Samorząd przygotuje lokale zastępcze dla dotychczasowych najemców prywatnych mieszkań, które znajdowały się na dworcu. Dzięki temu cały dworzec będzie służył nie tylko pasażerom kolei, ale również pacjentom przychodni.

Od marca tego roku PKP SA rozmawia z samorządami o przekazywaniu małych dworców kolejowych. Takich dworców jest w Polsce blisko 3 tysiące. W ostatnich miesiącach czynne dworce kolejowe przejęły między innymi Giżycko w województwie warmińsko-mazurskim i Będzin w województwie śląskim. W tej chwili rozmowy na temat przekazywania dworców samorządom trwają w kilkunastu gminach w całej Polsce.

Także w tym roku polskie koleje rozpoczęły podpisywanie umów ramowych z władzami największych miast w Polsce o wspólnym zagospodarowywaniu nieruchomości należących do kolei w dużych miastach. Do dzisiaj takie umowy podpisano w Gdyni, Warszawie, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Kielcach. (DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Samorządy na Pomorzu inwestują w dworce kolejowe