Samorządy Ostrowa i Kalisza popierają projekt szybkiej kolei - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-11-2005, 07:51

Samorządy Ostrowa i Kalisza rozmawiały wczoraj z kolejarzami o przebiegu przez Wielkopolskę szybkiej kolei. Skłócone zazwyczaj miasta, tym razem mówiły jednym głosem - pisze "Głos Wielkopolski".

Samorządy Ostrowa i Kalisza rozmawiały wczoraj z kolejarzami o przebiegu przez Wielkopolskę szybkiej kolei. Skłócone zazwyczaj miasta, tym razem mówiły jednym głosem - pisze "Głos Wielkopolski".

Do Ostrowa przyjechał Zbigniew Szafrański, wiceprezes spółki PLK PKP. Rozmawiał z parlamentarzystami i samorządowcami o projekcie linii dużej prędkości z Warszawy przez Łódź, Kalisz do Poznania i Wrocławia. Projekt budzi emocje, bo w Narodowym Planie Rozwoju pominięto Poznań.

"Popieramy przebieg linii w kształcie litery +igrek+. Zgadzamy się też na proponowaną realizację inwestycji, czyli na początek odcinek z Wrocławia do Kalisza, a później do stolicy. Liczymy docelowo na połączenie z Poznaniem, bo tylko sieć rozwiązuje komunikacyjne problemy" - mówi gazecie poseł Grzegorz Woźny, jeden z pomysłodawców tego spotkania. "Budzi pewne emocje jedynie budowa przystanku. Według projektu znajduje się on na północ od Kalisza. Proponujemy umieszczenie go między Kaliszem a Ostrowem".

Uczestnicy spotkania otrzymali od kolejarzy zapewnienie, że projektowana szybka kolej będzie zatrzymywać się w południowej Wielkopolsce. Dwa tygodnie temu w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" wiceprezes Zbigniew Szafrański wykluczył rozwiązanie, że można liczyć na postój w mieście powiatowym każdego pociągu pędzącego z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę. Być może do Ostrowa czy Kalisza zjeżdżałyby tylko niektóre pociągi na trasie z Warszawy do Wrocławia czy Poznania. One jechałyby trochę wolniej, na przykład 200 kilometrów na godzinę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane