Samorządy przeciw programowi wsparcia inwestycji w latach 2011-2020

DI, PAP
23-12-2010, 18:30

Prezydenci Gdańska, Wrocławia, Poznania i  Katowic zaapelowali do premiera Donalda Tuska, by nie dopuścił do wdrożenia "Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na  lata 2011-2020" - poinformował w czwartek Urząd Miejski w Gdańsku. O sprawie pisał już we wtorek "PB" (

"Samorządowcy obawiają się, że przyjęcie programu w obecnym brzmieniu wysyła zły sygnał inwestorom" - napisała Magdalena Kuczyńska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Wyjaśniła, że w podpisanym 17 grudnia liście do premiera Tuska prezydenci Gdańska, Wrocławia, Poznania i Katowic wskazują, że proponowany aktualnie program zawiera niekorzystne dla dużych aglomeracji zapisy.

Przede wszystkim chodzi o zakaz łączenia grantu rządowego ze środkami funduszy europejskich lub zwolnieniem podatkowym w specjalnych strefach ekonomicznych w ramach jednego projektu inwestycyjnego.

Zastrzeżenia budzi też propozycja, by grantów rządowych nie udzielać w aglomeracjach o niskiej stopie bezrobocia oraz zapis, że "wartość inwestycji będących podstawą tworzenia nowych miejsc pracy powinna być istotnie wyższa od przyznanego wsparcia".

Kuczyńska wskazała, że prezydenci apelują, by nie wprowadzać programu, "bo jego zapisy praktycznie uniemożliwiają wspieranie inwestycji w sektorze nowoczesnych usług w aglomeracjach miejskich". Ich zdaniem w mniejszych ośrodkach inwestycje te nie mają szans na powodzenie m.in. z powodu wymagań kadrowych.

"+Program wspierania inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011 - 2020+ przygotowało Ministerstwo Gospodarki, w ostatniej chwili mocno zmienił go resort finansów" - dodano w komunikacie.

Do chwili ukazania się tej depeszy PAP nie uzyskała stanowiska Ministerstwa Finansów w tej sprawie.

Zgodnie z informacją na stronie resortu gospodarki "Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2020" od 2011 r. zastąpi dotychczas stosowany "System wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej".

MG wyjaśnia, że jego celem jest wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez wspieranie nowych inwestycji realizowanych przez polskie i zagraniczne firmy, spełniające kryteria określone Programem.

Budżet programu zaplanowano w kwocie 727 mln zł. Szacuje się, że około 56 proc. z tej kwoty zostanie przekazane na wsparcie z tytułu kosztów tworzenia nowych miejsc pracy, a pozostała część na wsparcie z tytułu kosztów inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Samorządy przeciw programowi wsparcia inwestycji w latach 2011-2020