Czytasz dzięki

Samorządy chcą ciąć inwestycje warte 7,2 mld zł

AR
opublikowano: 02-08-2019, 16:06

Z wyliczeń Związku Miast Polskich (ZMP) wynika, że na skutek zmian podatkowych do miejskich kas będzie rocznie trafiać o 7,2 mld zł mniej.

Pakiet ustaw, które realizują część postulatów Nowej Piątki PiS, budzi grozę wśród samorządowców. Chodzi o zmiany związane z podatkami dochodowymi. Część z nich przeszła już przez Sejm  - np. zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26 r. życia, inne czekają na przyjęcie - np. obniżenie stawki PIT do 17 proc. ZMP od dawna alarmuje, że zmiany spowodują odchudzenie kas samorządów, które w znacznej części bazują na wpływach z podatku PIT. Miasta pokazały listę inwestycji, z których będą musiały zrezygnować w wyniku zmian. 

„Ponad 70 miast należących do ZMP odpowiedziało na ankietę i podało inwestycje, z których będą musiały zrezygnować w kolejnym roku. Są wśród nich inwestycje drogowe, oświatowe i sportowe” -  pisze ZMP. 

Z wyliczeń związku wynika, że od 2020 roku na skutek zmian podatkowych do samorządów będzie trafiać rocznie o 7,2 miliarda złotych mniej (w miastach członkowskich związku będzie to o 4 mld zł mniej). Zdaniem samorządowców, zagrożone są inwestycje takie jak: budowa hali widowiskowo-sportowej na ponad 500 miejsc siedzących w Międzyrzecu Podlaskim, budowa Centrum Multiopieki w Złotowie, zakup taboru tramwajowego i budowa nowych linii tramwajowych w Bydgoszczy, a poza tym, m.in., budowy przedszkoli, domów kultury, stadionów miejskich i ścieżek rowerowych.   

ZMP szacuje, że za 7,5 mld zł można wybudować ponad 45 tysięcy mieszkań komunalnych (przy założeniu, że powierzchnia mieszkania wynosi 40 m2, a cena budowy jednego metra kw. powierzchni użytkowej mieści się na poziomie 4 tys. zł.), albo kupić 2,8 tysiąca autobusów elektrycznych (cena jednego autobusu Solaris Urbino 12Electric wynosi 2,54 mln zł). 

„Poza tym w 2020 roku nastąpi jednorazowe zmniejszenie dochodów samorządów o kwotę 8,24 miliarda złotych – w związku z likwidacją OFE” - wylicza ZMP. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane