Czytasz dzięki

Samorządy zadłużone w parabankach na co najmniej ćwierć miliarda

AR
opublikowano: 10-06-2019, 16:18

W szybkim tempie pogłębia się łączna kwota zadłużenia gmin, powiatów i województw w parabankach. W ciągu dwóch lat wzrosła o 66 proc. - ujawnia „Portal Samorządowy”.

Z danych Ministerstwa Finansów, na które powołuje się portal, wynika, że na koniec 2018 r. zadłużenie samorządów z tytułu pożyczek w parabankach sięgnęło 273 mln zł (w 2016 r. było to 164 mln zł, czyli o 66 proc. mniej). To dane, opracowane na podstawie ankiety zleconej przez Ministerstwo Finansów regionalnym izbom obrachunkowym. 

Zobacz więcej

Fot. Pixaby

- Te dane nie dają pełnego obrazu zadłużenia samorządów w parabankach, dotyczą jedynie jakiejś ich części i stanowią dla resortu jedynie materiał poglądowy - uściśla w rozmowie z "PB" biuro prasowe Ministerstwa Finansów. 

To oznacza, że zadłużenie samorządów w parabankach w rzeczywistości może być jeszcze większe. Do zaciągania  wysoko oprocentowanych długów poza bankami - w parabankach - przyznały się 44 samorządy.  Najwięcej mają ich samorządy Dolnego Śląska, Małopolski i Pomorza Zachodniego.

Na koniec 2018 roku  - wynika z artykułu - zaciągnięte przez samorządy „zobowiązania finansowe wykazujące ekonomiczne podobieństwo do kredytu/pożyczki” wyniosły 1,1 mld zł. 

W tym roku z powodu niemożliwych do spłacenia długów, zaciąganych m.in. w parabankach, rząd zlikwidował jedną z gmin w woj. zachodniopomorskim - Ostrowice. Jej tereny wchłonęły sąsiednie samorządy, a zadłużenie spłaca Skarb Państwa. 

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy