Samsung i Amica daleko od zgody

MAG, KSA
opublikowano: 28-08-2009, 00:00

Koreańczycy byli we Wronkach, ale nie ustalili szczegółów przejęcia fabryk ani nowej inwestycji.

Koreańczycy byli we Wronkach, ale nie ustalili szczegółów przejęcia fabryk ani nowej inwestycji.

W tym tygodniu przedstawiciele Samsunga spędzili kilka dni w Wielkopolsce. Spotkali się m.in. z zarządem Amiki wynika z informacji "PB". Jak informowaliśmy wcześniej, Samsung rozważa przejęcie dwóch fabryk polskiego producenta: lodówek i pralek. Koreańczycy myślą też podobno o budowie zupełnie nowego zakładu. Możliwe jest, że Samsung produkowałby częściowo dla Amiki.

— Firmy nie podpisały ani żadnych umów dotyczących zlecenia produkcji, ani przejęcia fabryk — twierdzi osoba zaangażowana w projekt.

Znaki zapytania

Nie udało się informacji o spotkaniu potwierdzić w spółce.

— Ja obecnie nie wiem nic o spotkaniu przedstawicieli Amiki z delegacją Samsunga. Właściwą osobą, którą należałoby o to pytać, jest prezes — mówi Zdzisław Wiese, odpowiedzialny za PR w Amice.

Prezes Jacek Rutkowski był jednak dla nas nieosiągalny.

Wiadomo jednak, że Koreańczycy rozmawiali też z przedstawicielami Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

— Samsung dowiadywał się, czy jest szansa, że przejmowane zakłady Amiki zostaną objęte strefą. Do tego jest jednak jeszcze bardzo długa droga — twierdzi źródło "PB".

— Nie komentuję — ucina Krzysztof Dołganow, prezes strefy.

Koreańczycy nie odwiedzili Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), a to tu kierują się wszyscy zagraniczni inwestorzy, którzy planują duże projekty.

— Nie spotykaliśmy się w tym tygodniu z przedstawicielami Samsunga. Firma krąży po Polsce od dwóch lat. W tym momencie staramy się ustalić w centrali w Korei, jakie są konkretne plany firmy — mówi Sławomir Majman, prezes PAIIZ.

Logiczny krok

Eksperci uważają, że moment na przejęcia jest świetny, a zakup zakładów Amiki zapewniłby Samsungowi moce produkcyjne w Europie. Budowa nowej fabryki też miałaby sens z punktu widzenia koncernu, który szczególnie mocny jest w produkcji lodówek i pralek. Przygotowywane właśnie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Wronki uwzględnia pod zabudowę teren o powierzchni 16 ha, który bezpośrednio sąsiaduje z zakładem Amiki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG, KSA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu