Sandy kosztuje 10 mld USD dziennie

Aż 60 mln Amerykanów może odczuć skutki huraganu Sandy, określanego także jako „Frankenstorm”.

Eksperci prognozują, że straty spowodowane przez huragan mogą sięgnąć od 2 mld USD do aż 100 mld USD.

Nowy Jork, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Nowy Jork, fot. Bloomberg

Z powodu zbliżającego się do wschodniego wybrzeża USA huraganu odwołano wiele imprez, zamknięto wiele instytucji. Po raz pierwszy od 27 września 1985 roku z powodu huraganu zamknięto giełdę nowojorską.

Ryan Sweet, starszy ekonomista w Moody's Analytics, uważa, że Sandy może być kosztownym huraganem, ale nie będzie miał dużego wpływu na wyniki gospodarki USA w czwartym kwartale.

- To sprawa raczej regionalna, huragan Sandy nie będzie miał znaczących skutków makroekonomicznych – powiedział.

Sweet szacuje, że utracona produkcja Washington D.C. i miasta Nowy Jork to co najmniej 10 mld USD dziennie.

Diane Swonk, główna ekonomistka Mesirow Financial, uważa, że huragan Sandy może spowodować „całkiem dramatyczny” wzrost wydatków, bo ludzie gromadzili wodę, żywność, baterie i inne rzeczy uważane za niezbędne do przetrwania.

- To będzie widać w zwiększonych wydatkach w sklepach z narzędziami i wyposażeniem domów – napisała Swonk w raporcie. – Wydatki powinny wzrosnąć także kiedy straty spowodowane przez huragan zostaną już ocenione i ruszą naprawy. To trochę zapożyczy wydatków z tradycyjnego okresu świątecznego, choć zależy jak szybko będą wypłacane odszkodowania z ubezpieczeń – dodała.

Lance Roberts, prezes Streettalk Advisors uważa, że zamknięcie supermarketów, sklepów i restauracji może zmniejszyć sprzedaż detaliczną o ok. pół procenta. Rezultatem może być także utrata wynagrodzeń, krótkoterminowy wzrost wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Roberts zwraca jednak uwagę, że huragany mogą także spowodować wzrost PKB, choć zależy to od skali zniszczeń i kosztów dla gospodarstw domowych i lokalnego biznesu.

Huragan Irene z 2011 roku spowodował ok. 15-20 mld USD zniszczeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, daily ticker, yahoo.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Sandy kosztuje 10 mld USD dziennie