Sanepid skontrolował sklepy wielkopowierzchniowe w Lubuskiem

Polska Agencja Prasowa SA
23-08-2005, 14:11

Stan sanitarny super- i hipermarketów w woj. lubuskim można uznać za "dostateczny". Najwięcej uchybień stwierdzono w gospodarce odpadami - poinformowała PAP we wtorek Maria Wruk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp.

Stan sanitarny super- i hipermarketów w woj. lubuskim można uznać za "dostateczny". Najwięcej uchybień stwierdzono w gospodarce odpadami - poinformowała PAP we wtorek Maria Wruk z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gorzowie Wlkp. 

Sanepid i Inspekcja Weterynaryjna przeprowadziły kontrole w wielkopowierzchniowych sklepach w Lubuskiem od 12 kwietnia do 10 lipca tego roku. Wykazały one m.in. także przypadki sprzedaży przeterminowanej żywności i nieprawidłowe jej przechowywanie.

"Większe zastrzeżenia budzi gospodarka odpadami i postępowanie z żywnością wycofywaną z obrotu. W 49 z 93 skontrolowanych sklepów stwierdzono nieprawidłowości w tym zakresie. W 44 brakowało bądź była nieprawidłowa procedura z tym związana" - powiedziała Wruk. 

W ośmiu sklepach kontrolerzy stwierdzili wprowadzanie do obrotu wyrobów mięsnych po upływie terminu przydatności, w sześciu obiektach brak higieny przy ich sprzedaży i przechowywaniu.   

"W jednym ze sklepów w skrzynkach ustawionych w korytarzu myte były kurczaki przygotowywane na rożen, w innym - produkcja odbywała się w brudnych pomieszczeniach. Do tego w trzech sklepach żywność nie dość, że przechowywano w nieodpowiedniej temperaturze, to jeszcze wspólnie z wycofaną z obrotu" - powiedziała Wruk.

Jak dodała, w wyniku kontroli z obrotu wycofano ponad 144 kg mięsa i wędlin. Po kontrolach nałożono 35 mandatów, opiewających łącznie na blisko 9 tys. zł. Planowane są kolejne kontrole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sanepid skontrolował sklepy wielkopowierzchniowe w Lubuskiem