Sanfarm rusza z produkcją

Beata Chomątowska
24-10-2006, 00:00

Spółka kończy przenosiny produkcji form suchych do Sanfarmu. Ich miejsce w stołecznym zakładzie zajmą cytostatyki, które trafią na rynek w 2008 r.

Władze warszawskiej Polfy, wchodzącej w skład Polskiego Holdingu Farmaceutycznego, zapowiadają inwestycje. I to już na początku przyszłego roku.

— W pierwszym kwartale 2007 r. chcemy uruchomić produkcję trzech rodzajów preparatów w nowej, wygodnej dla pacjentów formie ampułkostrzykawek. Będą to leki: antyalergiczny, znieczuleniowy i stosowany w leczeniu zakrzepicy — mówi Karolina Pokorowska, rzecznik Polfy Warszawa.

W tym okresie spółka chce wyprodukować około 0,5 mln ampułkostrzykawek.

Jednocześnie powinna ruszyć produkcja form suchych (m. in. tabletek) w Nowej Dębie w nowej wytwórni Polfy pod nazwą Sanfarm, należącej do spółki zależnej. Zdolności produkcyjne zakładu, uruchomionego w 2003 r., to 2,7 mld tabletek rocznie. Będzie on spełniał standardy europejskie GMP i amerykańskie FDA, a po przejściu audytów i uzyskaniu rejestracji umożliwi mu to w przyszłości produkcję na rynek USA.

Powierzchnia, która zwolni się w warszawskiej fabryce po przeniesieniu form suchych do Sanfarmu, zostanie wykorzystana zarówno pod produkcję ampułkostrzykawek oraz cytostatyków stosowanych w leczeniu nowotworów. Będą to pierwsze leki onkologiczne wytwarzane w Polsce. Powinny trafić na rynek w 2008 r.

— Trwa projektowanie linii produkcyjnej. W przyszłym roku chcemy zakupić potrzebne urządzenia. Wartość inwestycji to 40 mln zł — wyjaśnia Karolina Pokorowska.

Polfa Warszawa zaczęła też już przygotowania do rejestracji produktów zgodnie z przepisami unijnymi. Ma na to czas do końca 2008 r. Spośród 180 preparatów wytwarzanych przez spółkę będzie jej podlegać 151. Dokumenty 30 proc. spośród nich trafiły już do weryfikacji.

— Planujemy przekazać całą dokumentację do czerwca 2007 r. — mówi Karolina Pokorowska.

W pierwszym półroczu 2006 r. spółka miała 9 mln zł zysku netto, wobec 6,1 mln zł rok wcześniej. Przychody przekroczyły 131 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Chomątowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sanfarm rusza z produkcją