Sanofi przejmuje Ablynx za 3,9 mld EUR

opublikowano: 29-01-2018, 10:31
aktualizacja: 29-01-2018, 10:34

Francuski producent farmaceutyków Sanofi zgodził się kupić belgijską firmę biolekową Ablynx za 3,9 mld EUR (4,8 mld USD). Pozostawił w pokonanym polu innego branżowego giganta, koncern Novo Nordisk. To drugie tak duże przejęcie francuskiego potentata w tym miesiącu po zakupie Bioverativ, donosi Reuters.

Transakcja – zdaniem ekspertów - jest kolejnym sygnałem potwierdzającym przyspieszenie procesu fuzji i przejęć (M & A) w globalnym sektorze biotechnologicznym.

Sanofi
Zobacz więcej

Sanofi fot. Bloomberg

Sanofi zapłaci 45 EUR w gotówce za każdą akcję Ablynx, co oznacza premię w wysokości 21,2 proc. w stosunku do ceny z zamknięcia piątkowej sesji. To także ponad dwukrotnie więcej niż cena w chwili, kiedy rywal Novo Nordisk upublicznił informację o swojej wstępnej ofercie.

W tym miesiącu odnotowano znaczący skok w wielomiliardowych transakcjach w sektorze biotechnologicznym, wśród których wyróżnia się m.in. umowa amerykańskiego koncernu Celgene płacącego  9 mld USD za przejęcie Juno Therapeutics, firmy specjalizującej się w lekach nowotworowych. 

W zeszłym tygodniu Sanofi zgodziło się kupić znanego producenta leków na hemofilię, amerykańską firmę Bioverativ, za 11,6 mld USD, co jest największą ofertę w tym segmencie rynku od siedmiu lat.

Firma Sanofi stwierdziła, że Ablynx zwiększy długoterminową wartość dla swoich akcjonariuszy, podczas gdy oczekuje się, że przejęcie będzie miało neutralny wpływ na zysk na akcję (EPS) Sanofi w 2018 i 2019 roku.

Konkurencyjna i odrzucona przez Ablynx oferta duńskiego Novo Nordisk opiewała na 2,6 mld EUR.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu