SAP zapłaci za piractwo

KA, WSJ
opublikowano: 25-11-2010, 00:00

Jeśli dojdzie do wypłaty odszkodowania, będzie to największa kara za piractwo w historii.

Jeśli dojdzie do wypłaty odszkodowania, będzie to największa kara za piractwo w historii.

Wielkie firmy i wielkie odszkodowanie. W czwartym tygodniu procesu, po jednym dniu obrad, ośmioosobowa ława przysięgłych w Oakland w amerykańskim stanie Kalifornia zdecydowała, że niemiecki koncern SAP ma wypłacić amerykańskiemu Oracle 1,3 mld odszkodowania za bezprawne wykorzystanie jego własności intelektualnej.

— To największa kwota odszkodowania przyznana kiedykolwiek za piractwo komputerowe — powiedziała Safra Catz, wiceprezes Oracle.

Peter Goldmacher, analityk Cowen Co, zwraca uwagę, że na koniec września 2010 r. SAP miał 2,8 mld EUR (3,9 mld USD) w gotówce, więc wyrok nie wstrząśnie fundamentami koncernu. Bez wątpienia będzie jednak dla niego dotkliwy. Po trzech kwartałach 2010 r. przychody niemieckiego koncernu wyniosły 8,3 mld EUR, a zysk netto 1,3 mld EUR.

Wyrok jest związany z firmą TomorrowNow. Specjalizowała się ona w usługach wsparcia technicznego dla systemów produkowanych przez Oracle, PeopleSoft i JD Edwards (dwie ostatnie firmy są obecnie własnością Oracle), ale w 2005 r. została kupiona przez SAP. W marcu 2007 r. Oracle oskarżył jej pracowników o naruszenie uczciwej konkurencji poprzez wykorzystywanie w działalności nielegalnie uzyskanej dokumentacji technicznej swojego oprogramowania. TomorrowNow miało ją uzyskiwać od klientów, a nie samego Oracle. Oracle szacowało wartość swoich strat z tego tytułu od 288 mln USD do 3 mld USD. Niemcy byli gotowi zapłacić 28-41 mln USD.

SAP zapowiedział odwołanie od wyroku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KA, WSJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu