Sarkozy o kryzysie: "Zegarki w USA i w Europie muszą pokazywać tę samą godzinę"

IAR
21-10-2008, 14:50

Nicolas Sarkozy podkreślił w Strasburgu rolę Europy w walce ze światowym kryzysem finansowym i gospodarczym. Prezydent Francji wygłosił w siedzibie Parlamentu Europejskiego przemówienie podsumowujące pierwszą część francuskiej prezydencji Unii.

Nicolas Sarkozy przypomniał, że światowy kryzys zaczął się 15 września od ogłoszenia upadłości banku Lehman Brothers. Prezydent Francji chciał w ten sposób podkreślić amerykańską genezę kryzysu. Dodał, że po tym dniu w pierwszej kolejności „zawalił się amerykański system finansowy”, a następnie kryzys rozszerzył się na Europę i na cały świat.

Zdaniem Sarkozyego, Europa umiała zjednoczyć się dla ratowania systemu finansowego i stworzyć „gigantyczny plan wartości 1800 miliardów euro”. Ten plan został następnie wykorzystany i poza Europą.

„Drugi plan Paulsona był w dużej mierze inspirowany planem europejskim. Trzeba sobie uświadomić, że jest to kryzys globalny i reakcja musi być również globalna. Zegarki w USA i w Europie muszą pokazywać tę samą godzinę” - mówił Sarkozy.

Zdaniem prezydenta Francji, Europa powinna teraz działać na rzecz zbudowania „nowego światowego kapitalizmu”, w którym byłyby naprawdę przestrzegane zasady wolnego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Sarkozy o kryzysie: "Zegarki w USA i w Europie muszą pokazywać tę samą godzinę"