Sasin: hodowla zwierząt futerkowych to ważna gałąź gospodarki

  • PAP
opublikowano: 20-07-2018, 09:29

Hodowla zwierząt futerkowych jest ważną gałęzią polskiej gospodarki - tak szef KSRM Jacek Sasin odniósł się w PR3 do zapowiedzi utrzymania hodowli zwierząt futerkowych. Jak dodał, PiS chce jednak wprowadzić certyfikowanie tej hodowli, żeby zwierzęta były hodowane w "godnych warunkach".

Posłowie PiS jeszcze w listopadzie zeszłego roku złożyli w Sejmie projekt zmian w ustawie o ochronie zwierząt, który zakładał m.in. zakaz hodowli i chowu zwierząt na futra, zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach, obowiązek oznaczania zwierząt, zakaz trzymania psów na uwięzi w sposób stały oraz kary za znęcanie się nad zwierzętami. Niedługo potem podobny w treści projekt wnieśli do Sejmu posłowie PO i Nowoczesnej.

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski zapowiedział tymczasem w czwartek, że hodowla zwierząt futerkowych ma zostać utrzymana, przy jednoczesnym zaostrzeniu kryteriów dla ferm.

W czwartek posłowie PO Andrzej Halicki i Paweł Suski pytali, czy prezes PiS Jarosław Kaczyński "stracił serce dla zwierząt". Apelowali, by lider partii rządzącej poparł jednak zakaz hodowli zwierząt futerkowych i zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach.

Sasin pytany, czy PiS "straciło empatię dla zwierząt", odpowiedział, że PiS "szczególnie dba o ludzkie zachowanie wobec zwierząt".

"Polityka polega na tym, że realizuje się te cele, które są możliwe do zrealizowania. Oczywiście wiele osób z nas z PiS, w tym ja osobiście, byłbym za tym, żeby nie zabijać zwierząt dla zaspokojenia pewnej próżności jakiej są futra" - mówił szef KSRM.

Dopytywany, dlaczego PiS zmieniło zdanie w kwestii zakazu chowu zwierząt na futra odpowiedział, że hodowla zwierząt futerkowych jest dziś "ważną gałęzią polskiej gospodarki".

"To nie oznacza, że chcemy zostawić wszystko tak, jak było. Chcemy wprowadzić certyfikowanie tej hodowli zwierząt futerkowych tak, żeby przynajmniej mieć pewność, że zwierzęta są hodowane w godnych warunkach" - mówił Sasin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu