Sasin: Mateusz Morawiecki mógłby sprawować funkcję premiera

PAP
opublikowano: 06-12-2017, 08:40
aktualizacja: 06-12-2017, 08:40

Wicepremier Mateusz Morawiecki to człowiek, który mógłby funkcję premiera sprawować - mówił w środę w Radiowej Jedynce poseł PiS Jacek Sasin. Dodał jednak, że dopóki nie ma decyzji, kto będzie premierem przez następne dwa lata, to "każdy scenariusz jest możliwy".

Jacek Sasin
Zobacz więcej

Jacek Sasin fot. Marek Wiśniewski

W poniedziałek lider PiS Jarosław Kaczyński spotkał się m.in z szefami okręgów partii i szefami wojewódzkich zespołów samorządowych. Według informacji PAP rozmawiano o przygotowaniach do wyborów samorządowych oraz "spodziewanej w grudniu" rekonstrukcji rządu. Według doniesień medialnych, Beatę Szydło na stanowisku premiera ma zastąpić wicepremier Mateusz Morawiecki.

Zdaniem Sasina decyzja o tym, kto będzie premierem przez następne dwa lata zostanie niedługo podjęta. "Dyskusja na ten temat w PiS trwa, padło również to nazwisko Mateusza Morawieckiego jako potencjalnego kandydata" - powiedział poseł.

W jego ocenie "trudno się temu dziwić", skoro - jak wskazał - "w tej drugiej kadencji PiS chce szczególny nacisk położyć na gospodarkę". Poseł podkreślił, że Mateusz Morawiecki to "człowiek o wielkim dorobku".

W jego przekonaniu za kadencji Morawieckiego jako ministra rozwoju i finansów obserwujemy w Polsce "niezwykły sukces", o czym świadczy m.in. rozwój gospodarczy. "To wszystko wskazuje, że to jest człowiek, który oczywiście mógłby taką funkcję premiera - trudną, zaszczytną, z wielkimi wyzwaniami - sprawować" - ocenił poseł PiS.

Zaznaczył, że obóz rządzący chce, aby kolejne dwa lata "były pod hasłem przyspieszonego rozwoju". "Trudno się dziwić, że w tym kontekście pojawia się nazwisko Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera, ale decyzje przed nami" - podkreślił. Jak dodał, dopóki takich decyzji nie ma, "to każdy scenariusz jest możliwy".

We wtorek rzecznik PiS Beata Mazurek podkreśliła, że żaden konkretny termin rekonstrukcji rządu nie został jeszcze wyznaczony. Pytana o propozycje objęcia funkcji premiera przez Mateusza Morawieckiego, odparła: "nie jest tajemnicą, że taka propozycja się pojawiła, ale decyzji jeszcze nie ma". Jak poinformowała, ostateczną decyzję podejmuje Komitet Polityczny PiS.

Dokonanie zmian w rządzie premier Beata Szydło zapowiedziała pod koniec października; nie podała, kto ma z niego odejść, ani kim będą nowi ministrowie. Jak wówczas mówiła, decyzje w tej sprawie omawia z prezesem PiS. Rzecznik rządu Rafał Bochenek zapowiedział później, że rekonstrukcja Rady Ministrów będzie miała charakter strukturalny.

Szef PiS Jarosław Kaczyński mówił w połowie listopada, że rekonstrukcja rządu pewnie będzie troszkę odłożona w czasie, bo premier zaproponowała interesujące zmiany strukturalne. Według Kaczyńskiego, "ostateczne decyzje, co do personaliów" będą "podjęte w ciągu stosunkowo niedługiego czasu, ale pewnie dowiemy się o nich w grudniu".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu