Sasin: powołamy Radę Biznesu z największych firm naszego regionu

  • PAP
opublikowano: 21-01-2020, 13:45

Powołanie Rady Biznesu, w skład której będą wchodzić prezesi największych firm naszego regionu Europy, zapowiedział we wtorek w Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zaznaczył, że Polska bierze na siebie odpowiedzialność za rozwój gospodarczy całego regionu.

Jacek Sasin
Zobacz więcej

Jacek Sasin fot. Marek Wiśniewski

Wicepremier odwiedził we wtorek w Davos Dom Polski, zorganizowany z inicjatywy PZU i Pekao. Przyznał, że cieszy go regionalny wymiar Domu Polskiego - można go traktować nie tylko jako ambasadę polskiego biznesu, ale jako ambasadę całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

„Będziemy przekonywać przedsiębiorców z całego świata oraz szefów ważnych instytucji decydujących o rozwoju, że warto inwestować w Polsce, warto inwestować w naszej części Europy, że to się po prostu opłaca” – powiedział.

Zwrócił uwagę, że region ten niezwykle dynamicznie się rozwija; wśród dziesięciu najszybciej rozwijających się krajów europejskich w ostatnich latach siedem z nich to kraje naszego regionu, a liderem jest Polska. „To daje nam mocny mandat nie tylko do tego, żeby przestawiać się jako lider regionu, ale również mieć dobrą perspektywę rozwoju w następnych latach” – podkreślił.

Sasin zauważył, że Davos to miejsce, gdzie spotykają się politycy i przedsiębiorcy z całego świata. „Chcemy wykorzystać ten czas do tego, żeby promować polski biznes, budować też sieć dobrych powiązań biznesowych, które będą owocowały dobrą współpracą w tym wymiarze międzynarodowym” – tłumaczył.

„Stąd inicjatywa, która jutro (w środę – PAP) zostanie zrealizowana – powołania Rady Biznesu - takiej rady, w której będą skupieni prezesi największych firm działających w naszym regionie. Ta rada ma nie tylko budować wspólną platformę do promocji, ale również do planowania wspólnych inwestycji w regionie Trójmorza” – wskazał.

Minister uważa, że region ten jest dla nas szansą budowy tożsamości i konsolidacji tej części Europy nie tylko w wymiarze politycznym czy geostrategicznym, ale też gospodarczym.

Mówiąc o najważniejszych inicjatywach infrastrukturalnych w regionie wskazał na Via Carpatię, gazoport w Świnoujściu i Centralny Port Komunikacyjny.

Wicepremier mówił też o sukcesach dużych polskich firm państwowych – czempionach gospodarczych. „Chcemy rzeczywiście wspierać te firmy w ich działaniach, które nie tylko są nakierowane na nasz polski rynek, ale również wychodzą poza granice Polski i są działaniami mocno regionalnymi” – wskazał. Dał przykład LOT-u, który – jak powiedział - stał w 2012 r. na skraju bankructwa, a ówczesny rząd rozważał jego sprzedaż. Jak mówił, dziś firma jest największą linią lotniczą w naszej części Europy, otwierającą wiele nowych połączeń i przejmującą inne pomioty - np. estońskie linie lotnicze w 2017 r.

„Będziemy jako rząd wspierać PLL LOT, aby ta firma stała się takim rzeczywiście najważniejszym regionalnym przewoźnikiem w Europie Środkowo-Wschodniej, operującym nie tylko z Polski, ale krajów naszego regionu” – powiedział.

Jako drugi przykład czempiona przywołał PKN Orlen, który przez osiem lat poprzednich rządów miał zyski na poziomie 3 mld zł, a ostatnie cztery lata zamknął zyskiem w wysokości 20 mld zł. Ten skok dochodów pozwolił również na ekspansję międzynarodową – ocenił.

Zdaniem Sasina Grupa PZU jest jedną z najlepiej rozwijających się grup finansowych w Europie. Zwrócił też uwagę na Pekao.

„Chcemy mieć jako kraj, który się rozwija, instrumenty finansowe do tego, żeby te procesy prorozwojowe wspierać” – powiedział.

Drugim filarem rozwoju gospodarczego są mniejsze firmy, które rząd wspiera bezprecedensowymi rozwiązaniami podatkowymi oraz prawnymi - mówił.

„Polska i polskie firmy, duże firmy państwowe, czempiony gospodarcze naszej części Europy, bierze na siebie odpowiedzialność za ten gospodarczy rozwój nie tylko Polski, ale także całego naszego regionu” – podsumował.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy