Sasin: szybkie odbicie gospodarki to zasługa państwowych spółek

  • PAP
opublikowano: 07-09-2021, 20:58

Wicepremier Jacek Sasin stwierdził we wtorek, że szybkie odbicie polskiej gospodarki po pandemii to przede wszystkim zasługa spółek Skarbu Państwa. Jak dodał, zyski tych spółek po I półroczu są rekordowe, co świadczy o ich dobrym zarządzaniu.

Jak mówił w TVP Sasin, spółki Skarbu Państwa skumulowały odpowiednie środki na inwestycje i w 2020 r. zainwestowały rekordowe 45 mld zł.

„Podobnie jest w tym roku. Prowadzimy wielkie inwestycje infrastrukturalne (…) oraz ogromne inwestycje spółek Skarbu Państwa. To wszystko powoduje, że powróciliśmy na szybką ścieżkę wzrostu” - oświadczył wicepremier.

Jacek Sasin, fot. Wojtek Górski/FORUM
Jacek Sasin, fot. Wojtek Górski/FORUM

Jak zauważył, państwowe spółki „radzą sobie znakomicie”, zyski po I półroczu są rekordowe, np. państwowe banki i instytucje finansowe osiągają zyski dwa razy większe niż prywatne.

„To pokazuje, że dziś spółki Skarbu Państwa są dobrze zarządzane” - oświadczył Sasin. Zauważył, że na Forum Ekonomicznym w Karpaczu „panuje przekonanie, że tak dobrego okresu dla spółek Skarbu Państwa, a tym samym dla polskiej gospodarki, nie było dotychczas”.

Odnosząc się do inflacji, która w sierpniu osiągnęła poziom 5,4 proc., wicepremier stwierdził, że jej źródła leżą poza Polską. Wskazał na wzrost cen ropy, gazu czy uprawnień do emisji CO2, co wymusza wzrost cen energii i przekłada się na wzrost cen towarów.

Jednak, zdaniem Jacka Sasina, wzrost cen jest rekompensowany szybszym wzrostem dochodów, który - jak stwierdził - będzie jeszcze wyższy dzięki rozwiązaniom zawartym w tzw. Polskim Ładzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane