Satelitarne fotki pomogą

Kamil Kosiński
opublikowano: 11-05-2005, 00:00

Przewodowe sieci telekomunikacyjne coraz częściej borykają się z mobilną konkurencją. Dla tej ostatniej GIS też jest przydatny.

Systemy zarządzania infrastrukturą liniową to obecnie główne koncepcje zastosowania systemów informacji przestrzennej w telekomunikacji. Ale wraz z rozwojem łączności bezprzewodowej coraz większego znaczenia nabierają systemy GIS dla sieci mobilnych. Nie ma w nich kabli, których przebieg należy nadzorować, ale pojawia się problem rozchodzenia fal w przestrzeni. Zwłaszcza tam, gdzie teren jest silnie zurbanizowany, ich koliste rozchodzenie się od nadajnika jest zakłócane zarówno przez istniejącą zabudowę, jak i inne pola elektromagnetyczne.

— Klienta, zgłaszającego zapotrzebowanie na internet radiowy w określonej lokalizacji, odwiedza obecnie ekipa, która po dokonaniu pomiarów stwierdza, czy świadczenie usług w tym miejscu jest w ogóle możliwe — przypomina Karol Wesołowski z bielskiego Techmexu.

Ale możliwe jest już pozyskiwanie takich informacji w oparciu o cyfrowe modele przestrzeni stworzone na podstawie zdjęć satelitarnych. Ich wielowarstwowa struktura ujawnia nie tylko rzeczywisty stan zabudowy, ale i rodzaj materiałów, z których wykonane są budynki. Stworzona na tej podstawie mapa cyfrowa pozwala z kolei określić, jak odbijają się fale radiowe.

— Po dodaniu do mapy konkretnych adresów, operator nie musi już sprawdzać u klienta, czy jest w stanie dostarczyć mu sygnał o odpowiednich parametrach. Wystarczy, że zajrzy do systemu GIS i... odpowiedź uzyskuje natychmiast — przekonuje Karol Wesołowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Satelitarne fotki pomogą