SatRevolution dostarczy platformę satelitarną dla Uniwersytetu w Grenoble

PAP/DI
opublikowano: 09-10-2017, 17:33

Wrocławska spółka SatRevolution podpisała umowę z Centrum Kosmicznym francuskiego Uniwersytetu Grenoble Alpes na dostarczenie platformy satelitarnej bazującej na Światowidzie. Satelita będzie wykorzystywany do badania zjawisk towarzyszących zorzom polarnym.

Platforma przeznaczona dla uniwersyteckiej jednostki CSUG (Centre Spatial Universitaire de Grenoble) zostanie wyposażona w moduł komunikacji UHF wraz z nadajnikiem umożliwiającym zlokalizowanie satelity, komputer pokładowy z dużą mocą obliczeniową, moduł zasilania z pełną odpornością na awarie oraz panele słoneczne. Obudowa zostanie specjalnie zaprojektowana i przystosowana do wymagań uniwersytetu.

Głównym celem misji uniwersyteckiego satelity będzie fotografowanie zorzy polarnej oraz Księżyca, co umożliwi specjalistyczna kamera dostarczona przez Centrum Kosmiczne Uniwersytetu Grenoble Alpes. Zebrane dane posłużą badaniu zjawisk towarzyszących zorzom polarnym i mogą przyczynić się do odkrycia procesu powstawania tego zjawiska świetlnego. Kosmiczna maszyna SatRevolution zostanie oddana do użytku do końca 2018 r.

- Zainteresowanie platformami satelitarnymi SatRevolution jest bardzo duże, zapytania o produkt spływają z całego świata. Jesteśmy pewni, że podpisanie kontraktu z Uniwersytetem Grenoble Alpes to dopiero początek – upewniliśmy się, że trafiliśmy w rynkową niszę, którą SatRevolution może zagospodarować – mówi współzałożyciel wrocławskiej firmy SatRevolution Grzegorz Zwoliński.

Autorska platforma projektu SatRevolution to baza satelity zapewniająca jego podstawowe funkcje. W platformie można zamontować dedykowany ładunek, który definiuje funkcjonalność satelity. Konstrukcja jest zgodna ze standardem cubesat, a platformy dedykowane są nanosatelitom o wymiarach od 10x10x10 cm do 10x10x30 cm.

SatRevolution będzie zajmowała się seryjną produkcją nanosatelitów, przeznaczonych zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Spółka będzie również prowadzić prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych. Partnerem SatRevolution jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+, największe w Polsce centrum badawczo-rozwojowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / SatRevolution dostarczy platformę satelitarną dla Uniwersytetu w Grenoble